Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

czwartek, 31 maj 2012 10:33

Krajowy finał XI edycji PPKP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 22 maja 2012 roku w hali sportowej przy budynku gimnazjum w Rytrze odbył się finał ogólnopolski XI edycji konkursu przyrodniczego "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski", organizowany przez Porozumienie Parków Krajobrazowych. Gospodarzem, czyli tegorocznym ogólnopolskim organizatorem XI edycji konkursu był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, a finał krajowy miał miejsce na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W finale konkursu wzięła udział młodzież gimnazjalna z całej Polski. Najlepsi gimnazjaliści ze zwycięskich gimnazjów, z poszczególnych województw spotkali się w malowniczej górskiej miejscowości, by walczyć o zwycięstwo. Drużyna z PUBLICZNEGO GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W STRZELCACH OPOLSKICH reprezentująca Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zajęła II miejsce - SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Eliminacje finałowe składały się z II etapów:
Etapu I - testu zawierającego 25 pytań, który obejmował pytania dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej (15 pytań) oraz pytania z wiedzy o parkach krajobrazowych Polski (10 pytań). Pytania dotyczące wiedzy ogólnej oparte były na gimnazjalnych programach nauczania, natomiast pytania z wiedzy o parkach krajobrazowych przygotowane zostały w oparciu o kompendium wiedzy o parkach krajobrazowych Polski, które wcześniej zostało rozesłane finalistom.
Test miał charakter wyboru i uzupełnień, a czas przeznaczony na rozwiązanie testu (25 pytań) wynosił 45 minut.
Następnie uczestnicy finału mieli za zadanie rozpoznać w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną 10 gatunków roślin i 10 gatunków zwierząt podlegających ochronie gatunkowej, z zestawu przygotowanego i przesłanego finalistom przez organizatora finału ogólnopolskiego. W rozpoznawaniu należało podać nazwę gatunkową polską lub łacińską a czas przeznaczony na rozpoznanie jednego gatunku wynosił 30 sekund.
Etapu II, którym udział wzięli uczniowie z ośmiu najlepszych drużyn z etapu I.
Etap ten zawierał zadanie topograficzne polegające na umiejętności interpretowania mapy oraz kolejne rozpoznawanie gatunków, tym razem 20 gatunków pospolitych roślin występujących na terenie naszego kraju, z zestawu przygotowanego i przesłanego finalistom przez organizatora finału ogólnopolskiego. Przy rozpoznawaniu pospolitych gatunków roślin należało jak w etapie I podać nazwę gatunkową polską lub łacińską. Czas przeznaczony na wykonanie zadania z topografii wynosił 15 minut, a na rozpoznawanie jednego gatunku roślin pospolitych 30 sekund.
Spośród rywalizujących drużyn ( a należy zaznaczyć, że poziom prezentowanej przez uczniów wiedzy był bardzo wysoki) Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu pod przewodnictwem Ireneusza Hebdy – Dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych wyłoniła laureatów krajowych:
I MIEJSCE - DRUŻYNA Z ZESPOŁU SZKOLNO-GIMNAZJALNEGO, GIMNAZJUM W ŁABOWEJ – WOJ.MAŁOPOLSKIE w składzie: Joanna Kachniarz, Małgorzata Kucia, Małgorzata Mąka i Marcin Wójsik , którą do konkursu przygotowywała Pani Jolanta Brożek
II MIEJSCE - DRUŻYNA Z PUBLICZNEGO GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W STRZELCACH OPOLSKICH – WOJ. OPOLSKIE w składzie: Hanna Ferdynus, Marcelina Koteluk, Oliwia Koteluk i Joanna Olszewska, którą do konkursu przygotowała Pani Joanna Polańska
III MIEJSCE –DRUŻYNA Z GIMNAZJUM NR 3 W ZBRACHLINIE – WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE w składzie: Danuta Falenczyk, Szymon Baugmart, Justyna Kulik i Małgorzata Ziaja, którą do konkursu przygotowywała Pani Krystyna Zbielska
Największa ilość punktów w klasyfikacji indywidualnej zdobyła: MAŁGORZATA MĄKA Z ZESPOŁU SZKOLNO-GIMNAZJALNEGO, GIMNAZJUM W ŁABOWEJ – WOJ.MAŁOPOLSKIE.
Nagrody rzeczowe i książkowe zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Nagrody zostały wzbogacone przez SONY Centre Tarnów, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Spółdzielnię Pracy „Piwniczanka” i Spółdzielnię Pracy „Muszynianka”. Natomiast nagrodą główną, ufundowaną przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie był czterodniowy pobyt uczestników konkursu w Małopolsce.
Pobyt młodzieży wraz z ich opiekunami na sądeckiej ziemi trwał od 22 do 25 maja. Hotel „Janina” w Rytrze, czyli miejsce, w którym wypoczywała i nocowała młodzież był punktem startowym wycieczek, które zostały przygotowane przez gospodarzy (ZPKWM) dla gości z całej Polski.
Podczas wycieczek młodzież mogła zwiedzić najpiękniejsze miejsca Popradzkiego Parku Krajobrazowego. „Rogasiowy Szlak”, czyli ścieżkę przyrodniczą położoną na terenie Beskidu Sądeckiego, w widłach dwóch dolin górskich: Wielkiej i Małej Roztoki, młodzież przemierzyła z uśmiechem i radością, nie bacząc na towarzyszące temu wędrowaniu zmęczenie. A można się było zasapać, do pokonania było prawie 700 m różnicy wysokości między najniższym a najwyższym punktem trasy. Burza i ulewny deszcz były dla wszystkich dodatkową atrakcją, ale uniemożliwiły rozpalenie ogniska, które miało zakończyć to górskie wędrowanie, dlatego odbyło się ono dopiero wieczorem, już przy miejscu zakwaterowania. Inną atrakcją przygotowaną dla młodzieży był przejazd Doliną Popradu, ze zwiedzaniem rezerwatu leśnego „ Las Lipowy Obrożyska”, stanowiącego unikat na skalę całej Europy, następnie przejazdem koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m.n.p.m.)-najwyższy szczyt wschodniego pasma górskiego położonego na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Kolejną atrakcją dla naszych gości spoza małopolski było przejście popularnym deptakiem uzdrowiskowej miejscowości Krynica Zdrój, charakteryzującej się drewnianą zabudową i słynącej z festiwalu Jana Kiepury oraz łemkowskiego, ludowego malarza Nikifora. Ostatni dzień na Sądecczyźnie to wycieczka w Małe Pieniny, przejście do rezerwatu Homole, w czasie której można było podglądnąć jak w naturalnym środowisku, na górskich halach, gdzie wypasane są owce, powstają smaczne oscypki i żętyca.
Ten punkt programu kończył wypoczynek młodzieży w Popradzkim Parku Krajobrazowym.
Wszystkich uczestników serdecznie pozdrawiamy, jeszcze raz gratulujemy sukcesów i zapraszamy do powrotów w nasze strony oraz do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Czytany 2479 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by