Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

niedziela, 16 styczeń 2011 18:04

PPKP 2010/2011 etap III (parkowy)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dnia 13 stycznia b.r. odbył sie III etap (parkowy) X już edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Konkurs ten organizowany jest w ramach porozumienia parków krajobrazowych Polski, a przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych. Składa się on z 5 etapów: szkolnego, gminnego, parkowego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Ostatni etap co roku organizowany jest w innym parku krajobrazowym. Celem konkursu jest propagowanie szeroko rozumianej wiedzy ekologicznej, poszerzonej o znajomość parków krajobrazowych Polski. W tym roku z terenu Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” w etapie parkowym wzięło udział 23 uczniów z 6 szkół.
Byli to:
z Publicznego Gimnazjum im. Św. Jacka Odrowąża w Izbicku: Angelika Gogolin, Dawid Skóra, Magdalena Jendrzejek i Denis Klama, pod opieką nauczyciela prowadzącego pani Marzeny Ostapiuk
z PG im. A. Einsteina w Gogolinie: Karol Gabor, Anna Rygol i Miłosz Delinowski, pod opieką pana Tomasza Iwena
z PG im. Św. Franciszka z Asyżu w Leśnicy: Agnieszka Szablicka, Krystyna Kwoczała, Sandra Jelito i Justyna Kocur, przygotowywani przez panią Bogumiłę Ptak
z PG im. Św. Anny w Ujeździe: Urszula Kainka, Monika Stawiarska, Karolina Zielonka i Kamil Grabiec, których do konkursu przygotowywała pani Irena Kosarzycka
z PG z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich: Zuzanna Kubica, Maria Hadasik, Justyna Olszewska, Hanna Ferdynus, pod opieką i prowadzeniem pani Joanny Polańskiej
z PG im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zdzieszowicach: Karolina Gasz, Daria Kampka, Paulina Kętrzyńska i Igor Grzesista, których przygotowywał pan Mariusz Kowalczyk

Konkurs rozpoczął się w Domu Pielgrzyma w Górze św. Anny o godzinie 10.00. Po przywitaniu wszystkich przybyłych przez panią Beatę Wielgosik (głównego specjalistę d.s. ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”), rozpoczęła się część pisemna. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 25 pytań: 15 ogólnych z wiedzy ekologicznej i 10 parkowych dotyczących trzech parków krajobrazowych województwa opolskiego.
Po oddaniu prac, około godziny 11.00 wraz z pracownikiem parku krajobrazowego i kilkoma nauczycielami uczestnicy udali się do Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, który znajduje się w Muzeum Czynu Powstańczego (oddziale Muzeum Śląska Opolskiego). Tam pod przewodnictwem pana Michała Wolnego młodzież została oprowadzona po wystawie czasowej, w skład której wchodzą długo skrywane w magazynach, a najciekawsze zbiory przyrodnicze Muzeum. W międzyczasie trwała praca komisji sprawdzającej testy, w skład której wchodzili pracownicy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” oraz kilku nauczycieli.
Po wycieczce, uczestnicy przybyli do siedziby Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”, gdzie po małym poczęstunku, około godziny 13.00 rozpoczęło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.
Sponsorami nagród byli burmistrzowie gmin, z których pochodzili uczestnicy konkursu. W ich imieniu przybyli wydelegowani przez nich pełnomocnicy: pani Marzena Sklorz - Sekretarz w Urzędzie Gminy Izbicko, pani Anna Wyschka - Kierownik Referatu Rolnictwa, Ekologii i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim w Leśnicy, pani Magdalena Żelazna - Sekretarz w Urzędzie Miejskim Strzelce Opolskie, pani Sybila Zimerman – Z-ca Burmistrza Zdzieszowic, oraz osobiście pan Tadeusz Kauch – Burmistrz Ujazdu. Swoją obecnością zaszczyciła nas także pani Ewa Maria Piłat – prezes Stowarzyszenia Kraina św. Anny. Bez względu na zdobyte miejsce uczestnicy otrzymali nagrody od „swoich” burmistrzów, pani prezes i Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

Poziom uczestników w tym roku był bardzo wyrównany, a różnice w ogólnej punktacji wahały się zaledwie o 1-3 punkty. Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu uczestników do konkursu, dlatego tez serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy mobilizowali swoich podopiecznych do przyswojenia sobie nie tylko wiedzy z zakresu podstawowego programu nauczania w szkole, ale i tej wychodzącej szeroko poza nią.
Zaznaczyć trzeba jednak, iż jedna z drużyn wybiła się mocno do przodu w tej rywalizacji, a mianowicie uczniowie z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich w składzie: Zuzanna Kubica, Maria Hadasik, Justyna Olszewska, Hanna Ferdynus, których przygotowywała pani Joanna Polańska. Zajęli oni pierwsze miejsce, przechodząc tym samym do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się już 3 marca. Będą oni walczyć o przejscie do głównego finału konkursu z uczniami z Publicznego Gimnazjum przy Zespole Szkół w Kup (Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach (Park Krajobrazowy "Góry Opawskie").

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a pozostałym dziękujemy za udział i godne reprezentowanie swoich szkół i gmin oraz zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym 2011/2012.

Czytany 2644 razy Ostatnio zmieniany sobota, 04 kwiecień 2015 18:08

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by