Wschodnia część Parku zwana przed wojną „Górnośląską Szwajcarią” to bez wątpienia atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo teren.
Nazwa miejscowości Czarnocin wywodzi się ze staropolskiego określenia oznaczającego żyzną i bardzo urodzajną ziemię – „czarnoziem”. Wieś jest malowniczo położona, wśród wiekowych buczyn i malowniczych lessowych wąwozów. Po raz pierwszy wieś Czarnocin została wzmiankowana w 1485 r. jako „Czarnozeme”. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Scharnosin i utraciła swoje pierwotne znaczenie. W średniowieczu wioska należała do rodu leśnickich Strzelów, a następnie weszła w skład strzeleckich dóbr zamkowych. Spis z 1720 r. wykazał w tej miejscowości 97 mieszkańców. W 1783 r. Czarnocin należał do hrabiego Colonny. Położony we wsi folwark nosił nazwę Annahof. W tym czasie wioska miała już własną szkołę. W danych statystycznych Śląska z 1845 r. Czarnocin wymieniano jako „Czarnosin”. Wieś liczyła w tym czasie 382 mieszkańców. W Czarnocinie były wtedy 4 młyny i gorzelnia. Według statystyki z 1861 r. rzemiosłem trudniło się 11 osób. Znajdowała się tu również karczma. W 1910 r. Czarnocin liczył 374 mieszkańców. W 1921 r. przez pola należące do wsi przebiegała linia frontu ostatniej fazy III powstania śląskiego. W 1939 wieś liczyła 272 mieszkańców, ale w 2020 – już tylko 134. Zmniejszanie się liczby mieszkańców powodowane było emigracją oraz starzeniem się społeczeństwa.
UDZIAŁ W SPACERZE JEST BEZPŁATNY
Czy wiecie, że kruszczyki upijają owady, gnieźnik zakwita pod ziemią a obuwik więzi pszczoły?
Storczyki od dawien dawna fascynowały człowieka. Ich niezwykłe kształty, piękno, wdzięk i zapach wzbudzały ciekawość i zainteresowanie. Obecnie prawie w każdym domu w doniczce rośnie najpopularniejszy storczyk Phalenopsis. Posiada wiele odmian kolorystycznych i jest łatwy w uprawie. Zaś w kuchni znajdziemy wanilię. Ta popularna przyprawa jest pochodną storczyka o podobnej nazwie - wanilii płaskolistnej. Na świecie znanych jest 20 -35 tyś. gatunków, z czego najwięcej rośnie w tropikach. W Polsce również rosną storczyki. Można je spotkać na łąkach i w lesie. Nie są co prawda tak okazałe jak w tropikach, ale ich kwiaty i biologia są równie fascynujące.
W dniu 14 czerwca 2022 roku odbył się po raz kolejny Pieszy Rajd Przedszkolaka, który został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Leśnicy - Łukasza Jastrzembskiego. Współorganizatorami tegorocznego Rajdu byli: Nadleśnictwo Strzelce Opolskie i Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji.
W Rajdzie wzięły udział dwa przedszkola z gminy Leśnica:
1. Publiczne Przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy - ok. 50 dzieci
2. Publiczne Przedszkole w Zalesiu Śląskim - 8 dzieci
Z gminy Zdzieszowice w Rajdzie wzięły udział również dwa przedszkola:
1. Publiczne Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Zdzieszowicach - ok. 25 dzieci
2. Publiczne Przedszkole w Żyrowej - ok. 16 dzieci
W dniu 28 maja odbyły się w naszej siedzibie warsztaty zielarskie poświęcone dziko rosnącym ziołom i ich właściwościom kosmetycznym. Pierwszą częścią spotkania był wykład na temat wybranych ziół: stokrotki, mniszka lekarskiego, koniczyny czerwonej, bzu czarnego - ich właściwości i zastosowania w kosmetyce oraz ogólnej wiedzy na temat kosmetyków. Dowiedzieliśmy się co to są octy i maceraty, jak je samodzielnie przygotować i przede wszystkich do czego mają zastosowanie. Najwięcej radości jednak przyniosło własnoręczne wykonanie mydełek, kuli musujących do kąpieli, toników i kremów. Okazało się, że nie jest to wcale aż tak trudne jakby się wydawało. Niestety przygotowanie wszystkich składników jest dość długotrwałe i pracochłonne, mamy jednak nadzieję, że efekt w postaci własnego kosmetyku zachęci do podjęcia tego wysiłku.
Maj to najbardziej „zielony” miesiąc roku. Długo wyczekiwana, świeża, soczysta zieleń pojawia się na łąkach, miejskich skwerach i w lesie. W ostatnich artykułach z serii Rok Botaniki nakłanialiśmy Was do kulinarnego wykorzystywania młodych roślin bogatych w witaminy, mikroelementy i zapewniających wiosenny detoks. Okazało się jednak, że wiele osób ma obawy co do stosowania dzikich roślin w kuchni ze względu na możliwości zatrucia pokarmowego. Powszechnie wiadomym jest, że istnieją takie rośliny, które mogą być niebezpieczne dla człowieka – niektóre wręcz śmiertelnie.
W polskiej florze występuje kilka gatunków roślin szczególnie niebezpiecznych. Rośliny te powinien znać każdy.
W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.
Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor
2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke
3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski
Stobrawski Park Krajobrazowy
4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak
5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek
6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik
8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec
9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak
W sobotę, 7 maja 2022 roku odbyła się kolejna pielgrzymka rowerzystów na Górę św. Anny. Większość z nich przybyła z różnych stron Opolszczyzny, ale byli i tacy którzy przyjechali z dalszych rejonów. O godzinie 13.00 w Grocie Lurdzkiej, odbyła się Msza święta w ich intencji. Po jej zakończeniu można było udać się na obiad i odpoczynek z atrakcjami zorganizowany przy domu pielgrzyma. Czekało tam na rowerzystów również stoisko Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, które w tym roku patronowało temu wydarzeniu i było głównym sponsorem; oraz stanowisko Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny". Mieliśmy dla naszych "gości" bezpłatne foldery, przewodniki i mapy, a dla młodszych uczestników również frisbee, kolorowanki i przewodniki z opowiadaniami i naklejkami.... jednak nie za darmo :). Trzeba było wykazać się wiedzą z koła wiedzy, ułożyć wybrane puzzle lub dobrze przyporządkować nazwę zwierząt i roślin do ich wizerunku. Do naszych zabaw dołączyły się również dzieci z trzech parafii z okolic Kolonowskiego, które akurat w tym dniu odbywały również pielgrzymkę na Górę św. Anny jako dzieci pierwszokomunijne.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia:
W piątek w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy poznawali m.in. walory kulinarne pokrzywy zwyczajnej.
Dowiedzieli się co łączy pokrzywę i mrówki. Otóż, za nieprzyjemne doznania związane z bliskim kontaktem z tymi osobnikami odpowiedzialny jest kwas mrówkowy wstrzyknięty w skórę.
Wspólnie przygotowaliśmy pokrzywowe kluski śląskie, pokrzywowy makaron, dip na bazie awokado i pokrzywy, pesto pokrzywowe z dodatkiem sera i prażonych nasion słonecznika oraz zaparzyliśmy pokrzywową herbatę.
Były też kruche ciasteczka oraz drożdżowe paluchy z dodatkiem nasion pokrzywy.
Na koniec odbyła się degustacja przygotowanych dań.
Wierzba pilnie poszukiwana
Wiosną tuż przed Niedzielą Palmową rozpoczynają się poszukiwania wierzby. Wszystko za sprawą puszystych kwiatostanów nazywanych baziami albo kotkami. Z pędów tych krzewów robimy palmy – niewielkie bukiety, które przynosimy w niedzielę palmową do kościoła na poświęcenie. Na Śląsku praktykuje się układanie palm z bazi z dodatkiem bukszpanu, symbolu nadziei. Czasami dodaje się forsycję. Świeżo rozkwitłe gałązki mają symbolizować odrodzenie. Poświęcone palmy dawniej wkładano za obrazy świętych albo na strychu między krokiew a dachówki - miały chronić dom i domowników od nieszczęść. W niektórych regionach do dziś praktykuje się wtykanie w ziemię na polach krzyżyków wykonanych z poświęconych gałązek wierzbowych. Czynność tą wykonuje się w Wielki Piątek rano dla zapewnienia dobrego plonu i ochrony upraw przed zniszczeniem. Zaś popiołem ze spalonych gałązek palmowych zostaną posypane nasze głowy w Środę Popielcową przyszłego roku.
W palmach wykorzystuje się gałązki gatunków kwitnących przed rozwojem liści. Najczęściej zaopatrujemy się w pędy wierzby iwy lub wierzby purpurowej. Jak je rozpoznać? Wystarczy przełamać jednoroczną gałązkę. Jednoroczne gałązki wierzby purpurowej posiadają cytrynowożółtą miazgę pod korą. Można też posmakować – młoda kora i liście tego gatunku są bardzo gorzkie. Wierzba iwa posiada bardzo liczne kotki. Jej kora wyróżnia się charakterystycznymi rąbowatymi spękaniami w ciemnym kolorze, zaś młode pędy są oliwkowe, początkowo delikatnie biało omszone. Obydwa gatunki wierzby wykorzystywane są w wikliniarstwie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział 8 kwietnia b.r. w organizowanych przez nas warsztatach "Dzikie owady zapylające". Spotkanie było przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Wzięło w nim udział 15 osób. Rozmawialiśmy o owadach, głównie o pszczołach w szerokim rozumieniu oraz o ich niebagatelnym znaczeniu w procesie zapylania roślin, zarówno tych "dzikich" jak i uprawianych przez człowieka.
Głównymi celami spotkania było między innymi:
- pokazanie uczestnikom jak wielką rolę odgrywają w zapylaniu wielu roślin i upraw owady, głównie dzikie pszczoły a w szczególności te tzw. samotne
- poznanie różnych sposobów tworzenia gniazd na przykładzie kilku wybranych gatunków pszczół samotnych (pszczolinki, murarki, sieciarki)
- wskazanie zagrożeń na jakie owady są narażone (najważniejsze to degradacja siedlisk i stosowanie pestycydów)
- odpowiedź na pytanie jak możemy im pomóc
- oraz radość z tworzenia takiej małej "pomocy" jakim jest domek dla owadów
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z warsztatów.
Pokrzywa zwyczajna jest rośliną powszechnie znaną. Rośnie w lasach, ogrodach, w zaroślach - wszędzie tam, gdzie znajdzie żyzną, wilgotną glebę, bogatą w azot i próchnicę.
To pospolity chwast o niezwykłych właściwościach m.in. zdrowotnych i odżywczych. W jej liściach znajdziemy wyjątkowo dużą zawartość chlorofilu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, potasu, witaminy C, K oraz A. Warto uwzględnić ją w wiosennym menu.
Zapraszamy serdecznie na pokrzywowe warsztaty!
Aby powiększyć plakat kliknij w niego 2 razy. Przed wysłaniem zgłoszenia koniecznie zapoznajcie się z regulaminem - TUTAJ.
Aby wziąć udział w warsztatach należy zapoznać się z Regulaminem, zaakceptować go i złożyć stosowne oświadczenia dot. przetwarzania danych osobowych. Udział dzieci i młodzieży niepełnoletniej możliwy jest pod opieką osoby dorosłej oraz za pisemną zgodą rodzica (prawnego opiekuna). Ze względu na tematykę i formę warsztatu, nie przyjmujemy dzieci w wieku poniżej 9 lat.
Na warsztaty prosimy zabrać ze sobą: młotki (małe, do przybijania siatki pinezkami), i ewentualnie jakieś swoje materiały do wypełnienia domku, typu: szyszki, słoma. Domki są niewielkie: 9 cm głęb x 34 cm wys. x 19 cm szer., więc dużo nie potrzeba. Wymiary jednej "półki" to 9 x 5 x 15 cm.
Materiały takie jak: kawałki drewna z otworami, trzcina i inne "rurki", glina - zapewnia Organizator.
Dziś odbył się II etap wojewódzkiego konkursu przyrodniczego "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Znamy już zwycięzców, którzy przejdą do finału i razem z drużynami ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i PK "Góry Opawskie" zmierzą się w walce o podium.
Etap parkowy w Parku Krajobrazowym "Góra św. Anny" odbył się w Domu Pielgrzyma w Górze św. Anny - dzięki uprzejmości dyrektora DP o. Sławomira Klima, za co serdecznie dziękujemy. Po napisaniu testów uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli na wycieczkę po Górze św. Anny, którą poprowadziła Pani Beata Wielgosik (kierownik PK GSA). Pozostali pracownicy Parku zabrali się do sprawdzania testów. Około godz. 11:30 w siedzibie PK GSA nastąpiło ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i nagród. Trzy najlepsze drużyny zakwalifikowały się do finału konkursu, który odbędzie się w maju.
Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Nieśmiało wychylają się spod ziemi pierwsze geofity i pękają pierwsze pąki liściowe drzew – niegdyś wyczekiwane przez mieszkańców wsi źródło świeżych witamin i mikroelementów.
Wiedza na temat sposobów przygotowania pożywienia z dzikich roślin była w przeszłości powszechna. Ludzie odżywiali się wyłącznie dzikimi roślinami i mięsem upolowanych zwierząt. Wraz z rozwojem rolnictwa i cywilizacji, wiedza ta zanikała. O dzikich roślinach jadalnych przypominano sobie jedynie w okresach niedostatku. Tak było na przednówku, kiedy to kończyły się zapasy żywności z poprzedniego roku. W tym okresie na stołach dominowały kasze, bryje, polewki i kluski. Wraz z pojawieniem się pierwszych roślin gospodynie wychodziły na łąki, miedze i do lasu na zbiory wartościowych ziół. Potrawy z dodatkiem chwastów urozmaicały jadłospis i przede wszystkim zaspokajały zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Zbierano młode pokrzywy, krwawnik, szczaw, podagrycznik, lebiodę, mniszek lekarski, podbiał, babkę. Chwasty ceniono za walory smakowe i zapachowe. Gospodyniom znane były właściwości lecznicze zbieranych roślin. Wiedziały, które zioła przyśpieszają trawienie a które pomogą w zwalczeniu infekcji czy przeziębienia.
Jesteś! Witamy w PK "Góra Św. Anny" i zapraszamy do wspólnego odkrywania...
Dla przypomnienia... (ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie)
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.
Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu. Pytania do filmu.
Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Trasy i zadania
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna SPK. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.
WYSYŁANIE ODPOWIEDZI
Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GSA lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres:
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
ul. Leśnicka 10
47-150 Góra św. Anny
W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji edukacyjnej. W przypadku osób niepełnoletnich zgody te podpisuje rodzic lub opiekun prawny.
Czekamy z niecierpliwością na pierwsze odpowiedzi!
Powodzenia !!!
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.00.
Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i terenów otwartych. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z morfologią, biologią oraz potrzebą ochrony sów występujących na terenie PK "Góra Św. Anny".
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia wzwyż, zainteresowane poznaniem sów i nocnego życia przyrody.
Program wydarzenia:
17:00 - Rozpoczęcie spotkania pod siedzibą PK Góra Św. Anny (Góra Świętej Anny, ul. Leśnicka 10 - 50.455737, 18.166622).
17:10 - Krótkie omówienie morfologii, biologii i gatunków sów, które można spotkać na terenie PK Góra Św. Anny.
17:30 - Wycieczka terenowa z Góry Świętej Anny do Żyrowej przez rezerwat przyrody Lesisko – nasłuchiwanie i obserwacja sów.
20:00 - Wspólne ognisko w Żyrowej (50.456435, 18.135209).
Szczegóły i Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.
Symbolem Walentynek – święta zakochanych jest serce. Już z początkiem lutego następuje prawdziwa inwazja serc, serduch i serduszek, które pojawiają się dosłownie wszędzie – na wystawach i półkach sklepowych, w cukierni, księgarni, szkołach, kinach i teatrach. Zaś 14 lutego wychodzą na ulice, by manifestować gorące uczucia.
W świecie przyrody także znajdziemy Walentynkowe symbole i to przez cały rok.
Uderzająco podobne do serca jest anturium, znane jako roślina doniczkowa lub kwiat cięty sprzedawany w kwiaciarniach. Z botanicznego punktu widzenia czerwony twór przypominający serce to pochwa kwiatostanowa - przekształcony liść, który osłania kwiaty zebrane w białożółtą kolbę.
Dziś światowy dzień przytulania. Nieprzypadkowo obchodzony w tym samym dniu co święto Babć, bo któż nie przytula czulej niż babcia.
Wspominamy o tym dniu, ponieważ w świecie roślin mamy takich przedstawicieli, którzy bardzo lubią przytulanie. Otulają się wokół innych. Te „inne” zazwyczaj silniejsze stanowią dla nich podporę. Mowa tu o roślinach pnących. Wspinają się w górę, do światła i szukają lepszych warunków do życia.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK