Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

piątek, 27 listopad 2020 11:19

"NA PIEŃKU" cz.1 - Ozdoby z gliny

Zapraszam na pierwszą część bożonarodzeniowych warsztatów florystycznych, które odbędą się w Waszych domach :)

Do wykonania ozdób – zawieszek oraz skrzydeł dla anioła wykorzystamy glinę samoutwardzalną. Masa jest plastyczna, łatwo nadać jej kształt i nie wymaga zapiekania w piecu.

Do wykonania dekoracji potrzebujemy:

* glinę samoutwardzalną – najlepiej białą, można ją kupić w sklepach z artykułami szkolnymi,
* części roślin - małe gałązki świerka, sosny, jodły, żywotnika. Mogą być liście. Sprawdzą się też kłosy traw – można je jeszcze znaleźć na łąkach albo miedzach.
* szablon skrzydeł anioła – narysuj skrzydła anioła na tekturze i wytnij je. Jeśli uważasz, że narysowane przez Ciebie skrzydła nie będą odzwierciedlały właściwego kształtu, skorzystaj z szablonów dostępnych w Internecie. Skrzydła powinny mieć wielkość  połowy do 3/4 wielkości  pieńka, z którego powstanie anioł.
* wałek do ciasta, nożyk, foremki do ciasteczek lub wycięte z tektury szablony ozdób świątecznych – serca , gwiazdy, choinki, itp.

czwartek, 26 listopad 2020 12:03

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE "NA PIEŃKU"

Serdecznie zapraszam do udziału w bożonarodzeniowych warsztatach florystycznych w nieco innej formie niż zazwyczaj.

Ponieważ nie możemy się spotkać przygotowałam dla Was garść cennych informacji, opisów ze zdjęciami oraz krótkich filmików tak, abyście samodzielnie mogli wykonać  prace w domu.

Celem warsztatów jest zachęcenie Was do własnoręcznego wykonania dekoracji świątecznych z naturalnych materiałów. Ozdoby zakupione w marketach najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, a po świętach zazwyczaj lądują w koszu na śmieci.

Samodzielne wykonanie ozdób da ogromną satysfakcję i pozwoli mile spędzić czas z najbliższymi, bowiem dekoracje można tworzyć wspólnie z dziećmi. Będą one wyjątkowe i niepowtarzalne. Zaś zapach świeżych gałązek świerka czy sosny wprowadzi w domu świąteczną atmosferę.

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne odbędą się w trzech etapach. Na początek z gliny samoutwardzalnej wykonamy elementy, które wykorzystamy w późniejszych pracach. Musimy zrobić skrzydła dla anioła oraz ozdoby – zawieszki: gwiazdki, serduszka, choinki, renifery – wszystko zależy od Waszej pomysłowości.

Następnie wykonamy świąteczną kompozycję na pieńku. Wykorzystamy tu materiał roślinny taki jak gałęzie, szyszki, korę oraz wykonane wcześniej ozdoby z gliny.

Na koniec pokażę jeszcze jak zwykły pieniek zamienić w świątecznego anioła.

Elżbieta Witosza

środa, 21 październik 2020 11:58

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

 

I miejsce

Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"

 

II miejsce

Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"

 

III miejsce

Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"

 

Wyróżnienia dla sześciu osób:

Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"

 

Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"

 

Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"

 

Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"

 

Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"

 

Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"

 

Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)

Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.

 

Z przykrością informujemy o odwołaniu przewidzianych na dzień 9 października warsztatów. Wszystkich chętnych oraz już zapisane osoby serdecznie przepraszamy.

poniedziałek, 14 wrzesień 2020 07:34

Życie Pszczół - relacja

Życie Pszczół - wykłady połączone z warsztatami dla dzieci i dorosłych w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" już za nami. I chociaż były to najmniej liczne zajęcia w historii naszej edukacji, gdyż z powodu nałożonych obostrzeń na naszą salę edukacyjną mogliśmy przyjąć jedynie 15 osób, to były one bardzo udane.

poniedziałek, 14 wrzesień 2020 07:04

Wakacyjny konkurs fotograficzny

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich zainteresowanych zarówno fotografią jak i turystyką, zabytkami i przyrodą do udziału w konkursie fotograficznym pn.: "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle".

Celem Konkursu jest pokazanie w fotografii wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na terenie naszych Parków i poszerzenie wiedzy uczestników na ich temat, dzięki wykorzystaniu informacji zawartych w aplikacjach mobilnych ZOPK.

Celem pośrednim konkursu jest również wzbogacenie posiadanej bazy fotograficznej ZOPK w zdjęcia obrazujące walory opolskich parków krajobrazowych, a szczególnie w zdjęcia z udziałem osób aktywnie  z tych walorów korzystających.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na wycieczkę po urokliwym parku pielgrzymkowym, stanowiącym ważną część Pomnika Historii. Nasza annogórska Kalwaria jest jednym z największych parków pielgrzymkowych w Polsce. Łączna powierzchnia dróżek kalwaryjskich dochodzi do kilku kilometrów, ale obszar jej oddziaływania to już powierzchnia kilkuset kilometrów. Kalwaria annogórska jest kopią starszej o blisko 100 lat Kalwarii Zebrzydowskiej. Ponad 300-letnia historia tego miejsca skłania do refleksji nad rolą kalwarii w burzliwych dziejach Śląska. W trakcie wycieczki dowiecie się Państwo: jakie były kulisy budowy Kalwarii, kim byli jej budowniczowie, dlaczego Kalwaria była wielokrotnie niszczona, kto z ważnych osobistości pielgrzymował  po niej. Spacer będzie miał charakter historyczny, ale nie zabraknie na nim ciekawych opowieści i legend o tym miejscu. Jak zwykle ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń !

Warunkiem uczestnictwa w wycieczce jest zapoznanie się z regulaminem wycieczki  oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Załączniki do pobrania, po kliknięciu Czytaj dalej.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by