Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

 

Wschodnia część Parku zwana przed wojną „Górnośląską Szwajcarią” to bez wątpienia atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo teren.

Nazwa  miejscowości  Czarnocin wywodzi się ze staropolskiego określenia oznaczającego żyzną i bardzo urodzajną ziemię – „czarnoziem”. Wieś jest malowniczo położona, wśród wiekowych buczyn i malowniczych lessowych wąwozów. Po raz pierwszy wieś Czarnocin została wzmiankowana w 1485 r. jako „Czarnozeme”. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Scharnosin i utraciła swoje pierwotne znaczenie. W średniowieczu wioska należała do rodu leśnickich Strzelów, a następnie weszła w skład strzeleckich dóbr zamkowych. Spis z 1720 r. wykazał w tej miejscowości 97 mieszkańców. W 1783 r. Czarnocin należał do hrabiego Colonny. Położony we wsi folwark nosił nazwę Annahof. W tym czasie wioska miała już własną szkołę. W danych statystycznych Śląska z 1845 r. Czarnocin wymieniano jako „Czarnosin”. Wieś liczyła w tym czasie 382 mieszkańców. W Czarnocinie były wtedy 4 młyny i gorzelnia. Według statystyki z 1861 r. rzemiosłem trudniło się 11 osób. Znajdowała się tu również karczma. W 1910 r. Czarnocin liczył 374 mieszkańców. W 1921 r. przez pola należące do wsi przebiegała linia frontu ostatniej fazy III powstania śląskiego. W 1939 wieś liczyła 272 mieszkańców, ale w 2020 – już tylko 134. Zmniejszanie się liczby mieszkańców powodowane było emigracją oraz starzeniem się społeczeństwa.

UDZIAŁ W SPACERZE JEST  BEZPŁATNY

Regulamin spaceru.
Plakat - do pobrania.

 

Czy wiecie, że kruszczyki upijają owady, gnieźnik zakwita pod ziemią a obuwik więzi pszczoły?  

Storczyki od dawien dawna fascynowały człowieka. Ich niezwykłe kształty, piękno, wdzięk i zapach wzbudzały ciekawość i zainteresowanie. Obecnie prawie w każdym domu w doniczce rośnie najpopularniejszy storczyk Phalenopsis. Posiada wiele odmian kolorystycznych i jest łatwy w uprawie. Zaś w kuchni znajdziemy wanilię. Ta popularna przyprawa jest pochodną storczyka o podobnej nazwie - wanilii płaskolistnej. Na świecie znanych jest 20 -35 tyś. gatunków, z czego najwięcej rośnie w tropikach. W Polsce również rosną storczyki. Można je spotkać na łąkach i w lesie. Nie są co prawda tak okazałe jak w tropikach, ale ich kwiaty i biologia są równie fascynujące.

środa, 15 czerwiec 2022 04:55

Pieszy Rajd Przedszkolaka - relacja

W dniu 14 czerwca 2022 roku odbył się po raz kolejny Pieszy Rajd Przedszkolaka, który został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Leśnicy - Łukasza Jastrzembskiego. Współorganizatorami tegorocznego Rajdu byli: Nadleśnictwo Strzelce Opolskie i Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji.

W Rajdzie wzięły udział dwa przedszkola z gminy Leśnica:
1. Publiczne Przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy - ok. 50 dzieci
2. Publiczne Przedszkole w Zalesiu Śląskim - 8 dzieci

Z gminy Zdzieszowice w Rajdzie wzięły udział również dwa przedszkola:
1. Publiczne Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Zdzieszowicach - ok. 25 dzieci
2. Publiczne Przedszkole w Żyrowej - ok. 16 dzieci

W dniu 28 maja odbyły się w naszej siedzibie warsztaty zielarskie poświęcone dziko rosnącym ziołom i ich właściwościom kosmetycznym. Pierwszą częścią spotkania był wykład na temat wybranych ziół: stokrotki, mniszka lekarskiego, koniczyny czerwonej, bzu czarnego - ich właściwości i zastosowania w kosmetyce oraz ogólnej wiedzy na temat kosmetyków. Dowiedzieliśmy się co to są octy i maceraty, jak je samodzielnie przygotować i przede wszystkich do czego mają zastosowanie. Najwięcej radości jednak przyniosło własnoręczne wykonanie mydełek, kuli musujących do kąpieli, toników i kremów. Okazało się, że nie jest to wcale aż tak trudne jakby się wydawało. Niestety przygotowanie wszystkich składników jest dość długotrwałe i pracochłonne, mamy jednak nadzieję, że efekt w postaci własnego kosmetyku zachęci do podjęcia tego wysiłku.

poniedziałek, 23 maj 2022 12:37

Zbrodnicze rośliny z cyklu Rok Botaniki

Maj to najbardziej „zielony” miesiąc roku. Długo wyczekiwana, świeża, soczysta zieleń pojawia się na łąkach, miejskich skwerach i w lesie. W ostatnich artykułach z serii Rok Botaniki nakłanialiśmy Was do kulinarnego wykorzystywania młodych roślin bogatych w witaminy, mikroelementy i zapewniających wiosenny detoks. Okazało się jednak, że wiele osób ma obawy co do stosowania dzikich roślin w kuchni ze względu na możliwości zatrucia pokarmowego. Powszechnie wiadomym jest, że istnieją takie rośliny, które mogą być niebezpieczne dla człowieka – niektóre wręcz śmiertelnie.

W polskiej florze występuje kilka gatunków roślin szczególnie niebezpiecznych. Rośliny te powinien znać każdy.

W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.

Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:

Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor

2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke

3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski

Stobrawski Park Krajobrazowy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak

5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"

7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik

8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec

9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak

poniedziałek, 09 maj 2022 12:26

Pielgrzymka rowerzystów

W sobotę, 7 maja 2022 roku odbyła się kolejna pielgrzymka rowerzystów na Górę św. Anny. Większość z nich przybyła z różnych stron Opolszczyzny, ale byli i tacy którzy przyjechali z dalszych rejonów. O godzinie 13.00 w Grocie Lurdzkiej, odbyła się Msza święta w ich intencji. Po jej zakończeniu można było udać się na obiad i odpoczynek z atrakcjami zorganizowany przy domu pielgrzyma. Czekało tam na rowerzystów również stoisko Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, które w tym roku patronowało temu wydarzeniu i było głównym sponsorem; oraz stanowisko Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny". Mieliśmy dla naszych "gości" bezpłatne foldery, przewodniki i mapy, a dla młodszych uczestników również frisbee, kolorowanki i przewodniki z opowiadaniami i naklejkami.... jednak nie za darmo :). Trzeba było wykazać się wiedzą z koła wiedzy, ułożyć wybrane puzzle lub dobrze przyporządkować nazwę zwierząt i roślin do ich wizerunku. Do naszych zabaw dołączyły się również dzieci z trzech parafii z okolic Kolonowskiego, które akurat w tym dniu odbywały również pielgrzymkę na Górę św. Anny jako dzieci pierwszokomunijne.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia:

 

poniedziałek, 25 kwiecień 2022 07:39

Warsztaty pokrzywowe - relacja.

W piątek w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy poznawali m.in. walory kulinarne pokrzywy zwyczajnej.

Dowiedzieli się co łączy pokrzywę i mrówki. Otóż, za nieprzyjemne doznania związane z bliskim kontaktem z tymi osobnikami odpowiedzialny jest kwas mrówkowy wstrzyknięty w skórę.

Wspólnie przygotowaliśmy pokrzywowe kluski śląskie, pokrzywowy makaron, dip na bazie awokado i  pokrzywy, pesto pokrzywowe z dodatkiem sera i prażonych nasion słonecznika oraz zaparzyliśmy pokrzywową herbatę.

Były też kruche ciasteczka oraz drożdżowe paluchy z dodatkiem nasion pokrzywy.

Na koniec odbyła się degustacja przygotowanych dań.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by