Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Nasze spotkanie warsztatowe pt. "Jak zwierzęta radzą sobie zimą?" już za nami. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się jak zwierzęta przygotowują się zimy, jak ją spędzają, jak sobie radzą w trudnych warunkach, czy są aktywne całą zimę czy też ją "przesypiają", a może uciekają do cieplejszych miejsc?.  Ptakami zajęliśmy się oddzielnie, a to dlatego, że drugą częścią naszego spotkania był warsztat z montażu karmnika dla ptaków. Dowiedzieliśmy się zatem, które ptaki u nas zimują, a które odlatują i gdzie. Mówiliśmy również o tym czym należy dokarmiać ptaki, a czego unikać. Okazało się, ze chleb, którego z szacunku nie chcemy marnować, niekoniecznie nadaje się do dokarmiania ptaków. O wiele lepiej sprawdzają się nasiona, słonina, orzechy, owoce krzewów czy gotowane warzywa (głównie dla ptaków wodnych - niekoniecznie do karmnika).

Tym, którzy byli, dziękujemy, że tak licznie przybyliście na nasze spotkanie :) Były to ostatnie zajęcia dla dzieci w tym roku. Ale już na początku nowego planujemy 3 edycję Ferii z Parkami! Zapraszamy wszystkich - nie tylko dzieciaki!

 

środa, 16 listopad 2022 12:03

Warsztaty bożonarodzeniowe "idą święta"

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co nas niezwykle cieszy.
Lubicie je przede wszystkim za świąteczny nastrój. Mówicie, że to czas relaksu, twórczej pracy i napełniania serca świąteczną atmosferą.

Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do zapisów.

REGULAMIN
PLAKAT

Dawno już minęły czasy kiedy jesienią przygotowywano zapasy w takiej ilości aby przeżyć zimę. Nawet gdy spiżarnie pękały od zapasów to i na przednówku zaczynało brakować dostatecznej ilości żywności. Ten stan, normalny na przednówku, pogłębiały jeszcze katastrofalne susze, powodzie, grabieże, wojny, epidemie. Jednak dzięki wiedzy przekazanej przez przodków ludzie w okresach głodu potrafili wykorzystywać te części roślin rosnących w naturze, które były jadane bądź też pozwalały na „zapchanie” żołądka. W menu naszych przodków gościły suszone i mielone kłącza perzu oraz suszone lub zielone części roślin tj.: szczaw zwyczajny, szczawik zajęczy, komosa biała – lebioda, gwiazdnica pospolita , babka zwyczajna , pokrzywa zwyczajna  czy podagrycznik pospolity. Całość jadłospisu uzupełniano przez żołędzie, które po zmieleniu dodawano do mąki z której wypiekano podpłomyki. W czasie głodu w XII i XIII wieku w Czechach spożywano miękkie szyszki świerka, pędy i kwiaty sosny, mchy, liście lipowe, korę sosnową i lipową

Ten sposób jedzenia można określić mianem tzw., potraw głodowych. Nie tylko diametralnie zmieniał się skład pożywienia, ale ograniczano wtedy zjadane posiłki do jednego dziennie, zmniejszano ilość „substancji suchej” w posiłkach a zwiększano ilość wody. Polewki królowały w okresie głodu i to coraz bardziej „rzadkie” lub wodniste. Zmniejszano ilość mąki zbożowej podczas wypiekania podpłomyków i mieszano ją ze zmieloną korą brzozową i dębową.

REGULAMIN
PLAKAT

środa, 09 listopad 2022 08:29

"Mister buk" z cyklu Rok Botaniki

Któż z nas nie lubi jesiennych spacerów wśród kolorowych liści złocących się w słońcu. Las staje się wtedy magiczny. Szczególnie zjawiskowo prezentują się buczyny. Gdyby ogłosić konkurs na najpiękniejsze drzewo sezonu, zwycięzcą z pewnością stałby się buk. Mister buk mieni się całą paletą ognistych barw.

poniedziałek, 07 listopad 2022 08:41

Jak zwierzęta radzą sobie zimą?

Zapraszamy na kolejne spotkanie edukacyjne połączone z warsztatem do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" w dniu 19 listopada (sobota) 2022 r. na godzinę 9:00.

Prelekcję dotyczyć będzie sposobów jak zwierzęta przygotowują się do zimy i jak sobie w zimie radzą, natomiast podczas warsztatu każda rodzina zrobi własny domek dla ptaków, który będzie mogła zabrać ze sobą do domu. Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (7+) wraz z opiekunami (rodzicami), którzy będę pomagać w części warsztatowej.

Warsztaty są bezpłatne, jednakże obowiązuję wcześniejsze zgłoszenia, gdyż ilość miejsc jest ograniczona! Zgłoszenia prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w treści swoje imię i nazwisko oraz pozostałych zgłaszanych uczestników. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. Przyjęcie potwierdzimy w mailu zwrotnym do nadawcy.

Na warsztaty prosimy o zabranie wkrętarek.

Do pobrania:
REGULAMIN

 

 

piątek, 21 październik 2022 06:14

Eko - stroiki

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty florystyczne.

Tym razem wykonamy stroiki i wianki na groby bliskich nam osób. To, że wykonamy ozdoby samodzielnie stanowi o jeszcze większej ich wartości. 

Podczas warsztatów poznamy podstawowe zasady kompozycji, dzięki którym uda nam się stworzyć stroik czy też wianek. Wszystkie nasze prace będziemy wykonywać z materiałów naturalnych.

Mamy nadzieję, że odnajdziecie Państwo podczas naszych zajęć chwilkę wytchnienia i dużo radości z pracy twórczej.

W warsztatach mogą brać udział osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia.

Uwaga! Warsztaty są bezpłatne a ilość miejsc ograniczona.

Plakat do pobrania.

 

Zapraszamy chętne szkoły podstawowe z powiatów krapkowickiego i strzeleckiego, a w szczególności z gmin Leśnica, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice, Gogolin i Ujazd do zgłaszania drużyn na nasz Terenowy Turniej Ekologiczny, który odbędzie się 28 września 2022 r. Jest to konkurs drużynowy (3-osobowy) i polega on na przejściu wyznaczonej trasy oraz rozwiązaniu zadań czekających na trasie. Drużyny, które zdobędą największą ilość punktów otrzymują nagrody rzeczowe oraz medale, a zwycięska drużyna puchar dla szkoły. Ilość miejsc jest ograniczona.

Celem konkursu:

  • zdobywanie i pogłębianie wiedzy o przyrodniczych, historycznych i kulturowych wartościach oraz krajobrazowych walorach Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”
  • poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska
  • rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody
  • zwrócenie uwagi uczestników na piękno krajobrazu rolniczego oraz przyrodniczego znaczenia miedz i zadrzewień śródpolnych
  • pogłębianie wiedzy na temat lokalnej historii
  • doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą i orientowania w terenie
  • integracja wewnątrz grupy, integracja międzyszkolna uczniów
  • poszerzenie grona znajomych o podobnych (przyrodniczych) zainteresowania

Współorganizatorami są: Nadleśnictwo Strzelce Opolskie, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji, Muzeum Czynu Powstańczego
Patronat honorowy nad Turniejem objął w tym roku Burmistrz Lesnicy - Łukasz Jastrzembski.

Szczegóły konkursu w Regulaminie oraz załącznikach lub pod nr telefonu 77 461 50 74.

Regulamin
Zał. 1 - Trasa
Zał. 2 - Karta zgłoszeń
Zał. 3 - Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych
Zał. 3A - Oświadczenia nauczycieli
Zał. Klauzula informacyjna

środa, 14 wrzesień 2022 05:07

Projekt "Przyroda Wokół Nas"

Drodzy Mieszkańcy powiatu krapkowickiego,

Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo” w Żyrowej ogłasza nabór 20 chętnych rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z powiatu krapkowickiego do realizacji projektu PRZYRODA WOKÓŁ NAS. Zadanie rozpoczniemy trzema spotkaniami, na których pracownicy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” przybliżą nam tematykę ochrony przyrody w najbliższym otoczeniu. Oprócz zajęć stacjonarnych odbędą się także warsztaty, podczas których uczestnicy poznają: zasady prawidłowego wykonania i zawieszania budek lęgowych, wykonają własne hotele dla zapylaczy oraz pomogą w doposażeniu dużego hotelu dla owadów przy szkole. W otoczeniu hotelu i przy samej szkole powstaną: ozdobna rabata ziołowa dla owadów oraz piękna łączka kwietna. Wspólnie z naszymi strażakami zawiesimy budki lęgowe we wskazanych przez uczestników lokalizacjach.

Liczymy na Wasz aktywny udział. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie, w określony dzień , co dwa tygodnie, w godzinach popołudniowych.

Zależy nam, by nie tylko dzieci i młodzież uczestniczyli w projekcie. Bardzo liczymy na starsze pokolenie – rodziców i dziadków.

Przedsięwzięcie będzie relacjonowane na naszej stronie internetowej, stronie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i FB. Chcemy zaprosić także lokalne radio i TVP Opole.

Projekt ma na celu wzrost świadomości ekologicznej oraz  integrację wewnątrzpokoleniową i międzypokoleniową oraz działania na rzecz poprawy stanu środowiska. Razem możemy więcej, ale potrzebne są chęci do pracy i samodoskonalenia.

Zadanie będzie realizowane od 1 września do 30 października 2022 r. i jest skierowane do osób rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z terenu całego powiatu krapkowickiego (min. 20 osób), wyłonionych za pośrednictwem mediów społecznościowych (fb, strona internetowa).

Prosimy o zgłaszanie się do koordynatorki projektu – Beata Wielgosik 502 533 270 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 7 września w Szkole Podstawowej w Żyrowej. O miejscu i czasie następnych spotkań zostaną powiadomione osoby zgłoszone do projektu.

Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w wyniku konkursu ofert. Partnerem w projekcie jest Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”.

Załączniki:

Oświadczenie uczestnika PWN
Klauzula informacyjna

 

    

 

poniedziałek, 12 wrzesień 2022 08:12

"W świecie pszczół" - relacja z warsztatów

W dniu 10 września w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" odbyły się zajęcia przyrodnicze połączone z warsztatem pod nazwą "W świecie pszczół". Wzięło w nich udział 17 osób, były to głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Zajęcia składały się z części lekcyjnej, pokazowej i warsztatowej, które w naturalny sposób mieszały się ze sobą... Podczas lekcji z prezentacjami multimedialnymi omawiane były dwa tematy: "Dzikie owady zapylające" oraz "Rok z życia pszczoły miodnej". Prezentowaliśmy domki dla owadów, strój pszczelarza ( w który można się było przebrać), ul i akcesoria pszczelarskie, takie jak: dłuto, miotełka, widelec do odsklepywania ramek z miodem, oraz topiarkę, którą uruchomiliśmy i po krótkim czasie ulegliśmy zbiorowej "inhalacji" :). Wosk nie tylko topił się w topiarce, ale i w specjalnym tygielku, z którego przelewaliśmy go do wcześniej przygotowanych wkładów na małe świeczki zwane tea light'ami. Dzieci kredkami do szkła dekorowały szklane naczynka na swoje tea light'y - wyszły piękne, kolorowe "lampiony". Nieco mniej pracochłonne były świece wykonane z węzy pszczelej - wystarczyła węza, kawałek knota i zwinne ręce... i świece gotowe. Nie zabrakło również innych prac plastyczno-zręcznościowych :) których efektem były pszczółki na plastrach miodu, na kwiatkach, na klamerkach - nawet żywe pszczoły nas odwiedziły zanęcone zapachami wosku i miodu, który w 5 rodzajach był u nas do skosztowania, oraz ciast miodowych, których nie mogło zabraknąć.

Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się u nas czuli i bawili oraz że wyszli z głowami pełnymi nowej wiedzy, brzuszkami pełnymi miodu i rękami pełnymi własnoręcznie wykonanych świec i ozdób - związanych z tematem naszego spotkania.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z warsztatów:

piątek, 09 wrzesień 2022 05:54

Roślinne szepty

Wielokrotnie słyszy się opinie, że świat roślin jest nudny.

Rośliny są przewidywalne. Drzewa od lat rosną w tym samym miejscu. Zmieniają swoje wymiary, ale różnice jesteśmy w stanie zauważyć przeglądając zdjęcia sprzed kilku, kilkunastu a czasami nawet dopiero po kilkudziesięciu latach – nuda.

Byliny co roku wyrastają w tym samym miejscu.

Szansą na przemieszczanie się gatunku są nasiona. Niesione przez wiatr albo przenoszone przez zwierzęta bądź człowieka dają możliwość rozprzestrzeniania się roślin.

Korzenie zawsze rosną w dół , a pędy w górę. Są ładne lub „niezauważalne”– rzadko określamy rośliny mianem brzydkie. Jedne pachną drugie nie, ich zapach może być przyjemny, bądź nieprzyjemny (pojęcie względne). Są małe bądź duże, jadalne, trujące, itp. Te wielobarwne i o miłym zapachu odbierane są jako atrakcyjniejsze. Nie czują, nie reagują, nie wywołują większych emocji.

A gdyby tak okazało się, że rośliny jednak czują, rozmawiają, przekazują informacje …

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by