Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

poniedziałek, 17 styczeń 2022 09:06

"Ferie z Parkami" w Pk "Góra Św. Anny"

Jesteś! Witamy w PK "Góra Św. Anny" i zapraszamy do wspólnego odkrywania...

Dla przypomnienia... (ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie)
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.

Część filmowa, polega na:

- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu. Pytania do filmu.

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Trasy i zadania

W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna SPK. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GSA lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres:
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
ul. Leśnicka 10
47-150 Góra św. Anny

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji edukacyjnej. W przypadku osób niepełnoletnich zgody te podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze odpowiedzi!
Powodzenia !!!

piątek, 14 styczeń 2022 08:15

Rok 2022 - Rokiem Botaniki

Jesteśmy całkowicie zależni od roślin!

Przede wszystkim dzięki procesowi fotosyntezy zachodzącej w zielonych liściach roślin z udziałem światła słonecznego powstaje tlen - niezbędny do życia wszystkich mieszkańców powierzchni ziemi.

Warto przez chwilę zastanowić się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają rośliny.

Budzimy się rano w domu, do którego wybudowania potrzebne było drewno (chociażby więźba). Dom wyposażony jest w meble wykonane z drewna. Zakładamy koszulkę i dżinsy uszyte z bawełnianej tkaniny. Zaparzamy kawę lub herbatę, zjadamy kanapkę lub owsiankę i wyjeżdżamy do pracy. Jedziemy samochodem, którego opony wykonano min. z kauczuku naturalnego pozyskiwanego z figowców lub kauczukowców. Samochód napędzany jest paliwem powstałym w wyniku biochemicznych oraz termicznych przeobrażeń materii organicznej, m.in. szczątków roślinnych. Na ból głowy zażywamy aspirynę czyli kwas acetylosalicylowy – wyizolowany z kory wierzby. Co ciekawe, środek ten stosowano już ok. 1500 lat przed naszą erą. Przez setki lat dla zbicia gorączki wykorzystywano korę wierzby.  W XIX wieku wyizolowano substancję czynną - kwas salicylowy i rozpoczęto produkcję specyfiku pod nazwą aspiryna.

W ubiegłym tygodniu odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Ze względu na duże zainteresowanie zajęcia odbyły się w dwóch terminach. W tym roku uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonali wianek z igliwia, a następnie przyozdobili je naturalnymi materiałami dekoracyjnymi.  Do tego celu wykorzystali wysuszone szyszki, gałęzie, owoce, nasiona, kwiatostany roślin i ozdoby z gliny.

Co roku zachęcamy do samodzielnego wykonania świątecznych stroików i ozdób z materiałów naturalnych. Uczestnicy warsztatów uczą się podstawowych technik tworzenia dekoracji florystycznych a przy okazji poznają rodzimą florę, bowiem materiałem do tworzenia dekoracji są fragmenty drzew i krzewów rosnących w naszym otoczeniu - gałęzie, owoce, kora. Uczymy jak pozyskiwać taki materiał bez szkody dla środowiska, nie łamiąc przepisów prawnych wynikających z ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach.

Celem warsztatów jest również zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska plastikowymi śmieciami. Większość ozdób dostępnych w marketach handlowych wykonana jest z tworzyw sztucznych. Znaczna ich część po świętach trafia do kosza na śmieci. Decydując się na dekoracje wykonane z materiału roślinnego przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Podstawowym materiałem do wykonania dekoracji świątecznych jest igliwie – gałązki świerka, sosny, jodły, które cenimy za wspaniały zapach.

Wianek można wykorzystać na wiele sposobów. Przyozdobiony wianek można zawiesić na drzwi albo wykorzystać jako ozdoba świątecznego stołu. Wianek z igliwia ma swoje znaczenie. Kształt wieńca, czyli krąg symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca. Zielone gałązki świerka, jodły, sosny stanowią symbol nieśmiertelności. Wianek zawieszony na drzwi ma oznaczać zaproszenie do środka. Zielony wianek stanowi też podstawę tradycyjnego wianka adwentowego. Zwyczaj ich robienia pochodzi z XIX wieku i przywędrowała do nas z Niemiec. Ciekawostką jest, że w tradycyjnie wykonanym wieńcu adwentowym podstawę kształtu stanowiły związane w koło pędy buczyny, na których opierano gałęzie drzew iglastych lub liściastych.

Warsztatom towarzyszyła szczególna atmosfera, radosny nastrój  i rozmowy o przygotowaniach do świąt. Wykonane prace uczestnicy zabrali do swoich domów.

Zdjęcia dostępne po kliknięciu CZYTAJ DALEJ...

Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w wojewódzkim konkursie Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe. Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas VII i VIII. W konkursie mogą wziąć udział szkoły z gmin, położonych na terenie jednego z trzech parków krajobrazowych Opolszczyzny:

  • dla Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” będą to gminy: Leśnica, Zdzieszowice, Strzelce Opolskie, Ujazd, Gogolin i Izbicko
  • dla PK „Góry Opawskie”: Prudnik, Lubrza i Głuchołazy
  • dla Stobrawskiego PK: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Kluczbork, Lasowice Wielkie, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Murów, Pokój, Popielów, Świerczów i Wołczyn

Cele konkursu są następujące:

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne stały się już tradycją. Co roku zachęcamy Was do samodzielnego wykonania świątecznych stroików i ozdób z naturalnych materiałów.

W tym roku w naszych kompozycjach zastosujemy zaschnięte kwiatostany, liście i pędy roślin zielnych.

Obielone fragmenty roślin wyglądają jak pokryte szronem. Zabieg ten dodatkowo podkreśla i wydobywa niezwykłe kształty pospolitych roślin.

Zapraszamy do zapisów

Uczestników prosimy o przyniesienie swoich sekatorów, rękawic ochronnych i wałka do ciasta. Ze względu na użycie kleju na gorąco i materiału roślinnego zawierającego żywicę zaleca się stosowanie odzieży ochronnej.

Do pobrania REGULAMIN
Pobierz KARTĘ ZGŁOSZEŃ, wypełnij i prześlij na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

poniedziałek, 29 listopad 2021 07:42

"Szyszkowe bukiety" - relacja z warsztatów

W zeszły piątek 26 listopada odbyły się w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" warsztaty florystyczne "Szyszkowe bukiety".

Na uczestników czekały stoły suto zastawione przeróżnymi darami natury, w których prym wiodły szyszki różnych gatunków drzew iglastych takich jak: sosna, daglezja, świerk, modrzew czy sosna wejmutka - to właśnie z nich wykonywane były kwiaty do naszych kompozycji. Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłą kreatywnością tworząc przepiękne "obrazy". Zadziwiające jest to jak różnie każdy z uczestników warsztatów interpretuje ten sam temat, wykorzystując inne kolory, faktury czy po prostu inny sposób kompozycji. Dzięki takiej twórczej kreatywności mogły powstać niezwykłe obrazy rozświetlające barwami długie jesienne wieczory.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - kliknij poniższe CZYTAJ DALEJ.

Dnia 24 listopada 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" o nazwie "Czarnocińskie buczyny". Nazwa wzięła się od porastających okoliczny teren lasów bukowch, bardzo cennych przyrodniczo siedlisk, oraz od nazwy miejscowości, wokół której ścieżka zatacza pętlę.

Otwarcia ścieżki dokonała Marszałek Województwa Opolskiego - Zuzanna Donath-Kasiura, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - Alicja Majewska, Z-ca Burmistrza Leśnicy - Andrzej Iwanowski , Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Ireneusz Hebda, leśniczy leśnictwa Klucz Janina Radecka-Giemza, sołtys Czarnocina - Izabela Lizoń oraz Beata Wielgosik - kierownik Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Po oficjalnym "przecięciu wstęgi" czyli przepiłowaniu symbolicznej, choć solidnej gałęzi bukowej, wszyscy zostali zaproszenie do przejścia 2-kilometrowym fragmentem ścieżki z Czarnocina do parkingu leśnego w Olszowej. Po drodze pracownicy Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny": Beata Wielgosik, Tomasz Biwo i Elżbieta Kuźnicka oraz leśniczy leśnictwa Klucz - Janina Radecka-Giemza, zatrzymując się przy tablicach edukacyjnych, opowiedzieli o historii kapliczki "Boże Oko", mniej znanych mieszkańcach i na co dzień niedostrzegalnych, a bardzo ważnych elementach przyrodniczych lasów, o samym buku jako gatunku - głównym bohaterze tematu przewodniego oraz o pracy przy bukowych odnowieniach naturalnych i "sztucznych". Część terenowa zakończyła się na parkingu leśnym w Olszowej.

W drugiej części spotkania, odbywającego się w Gospodzie "Pod Złotym Rogiem" Olszowej, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu „Magia kuchennych Ogrodów”. Pani Marszałek Zuzanna Donath - Kasiura i Członek Zarządu Antoni Konopka wręczyli dyplomy i nagrody, m.in. Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz Pani Marii Grzegorzek z Jarnołtówka (III miejsce) za film „Ogród Opawski”.

piątek, 19 listopad 2021 12:53

Dokarmianie zwierząt w ogrodzie

Zima jest szczególnie ciężkim czasem dla zwierząt dziko żyjących. Krótki dzień, niskie temperatury oraz deszcz lub śnieg to cechy zimy, które wielu z nas zachęcają do pozostania w ciepłych domach pod miękkim kocykiem. Dla dziko żyjących zwierząt, oczywiście tych które nie migrują do cieplejszych krajów lub nie zapadają w zimowy sen, to czas walki o przetrwanie. Dostępność pokarmu jest zazwyczaj niewielka a i długość dnia pozwalająca na jego zebrania jest naprawdę krótka. Prawdziwe problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy spadnie duża warstwa śniegu. W takich warunkach przetrwają tylko najsilniejsi. Takie są prawa natury. Ale czy my nie możemy pomóc zwierzętom zamieszkującym nasze ogrody? Oczywiście że tak, jednak aby nasze postępowanie przyniosło więcej pożytku niż szkody musimy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Zapraszamy na jesienny wieczór do siedziby naszego Parku na miłe spotkanie połączone z wykonaniem dekoracji z szyszek. Na warsztatach florystycznych Pani Żaneta Cieślak ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego pokaże nam, jak samodzielnie można wykonać obrazy kwiatowe, używając do tego szyszek. W czasie trwania warsztatów będzie można poznać ciekawe techniki wykonywania kwiatów z szyszek różnych gatunków drzew iglastych, nauczyć się podstawowych zasad kompozycji oraz wykonać dekoracje z użyciem materiałów naturalnych.

Warsztaty odbędą się 26 listopada (piątek) w godzinach 17:00-20:00 w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”, ul. Leśnicka 10, Góra św. Anny.

Na warsztaty prosimy przynieść, w miarę możliwości kombinerki lub cążki lub mały sekator oraz pistolet na klej na gorąco. Prosimy również o przyjście w stroju roboczym :)

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że konkurs „Magia kuchennych ogrodów” dobiegł końca i został rozstrzygnięty. Najważniejszymi celami konkursu było pokazanie piękna istniejących ogrodów kuchennych (użytkowych) i zachęcenie do zakładania ogrodów kuchennych, które pełnią ważną rolę w przyrodzie.

Nadesłane prace musiały być związane z ogrodami z terenu województwa opolskiego i dotyczyć ogrodów użytkowych: warzywnych, ziołowo-kwiatowych jak i owocowych. Zgłoszenie konkursowe musiało zawierać następujące elementy: opis ogrodu (położenie administracyjne, powierzchnia, data założenia , informacja o rodzajach uprawianych ogrodach kuchennych (np. warzywnik, sad lub jagodnik, rabata ziołowa, sad itp.), listę uprawianych roślin, oraz opis rozwiązań sprzyjających zachowaniu bogactwa gatunkowego roślin i zwierząt (dobór roślin przyjaznych owadom, metody uprawy, kompostowanie, urządzenia przyjazne zwierzętom np.: poidełka, budki dla zwierząt itp.).

Obowiązkowym elementem zgłoszonych prac konkursowych były wizualizacje ogrodów. Zgodnie z regulaminem konkursu dopuszczono następujące formy ukazania ogrodu: dokumentacja fotograficzna obejmującą aktualne zdjęcia wraz z ich opisem, prezentacja multimedialna, film wraz z tekstem mówionym lub napisami.

Komisja oceniająca nadesłane prace postanowiła nie przyznać I miejsca, natomiast II miejsce przyznano Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz III miejsce przyznano Pani Mari Grzegorzek z Jarnołtówka za film „Ogród Opawski”.

Ponadto przyznano 3 wyróżnienia: Pani Jolancie Niewdana z Sarny Małe (prezentacja), Mateuszowi Puchała z Łowszowa (albumik fotograficzny) i Pani Justynie Barszczewskiej- Burak (prezentacja)

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym. O miejscu i czasie wręczenia nagród laureaci i wyróżnieni zostaną poinformowani osobiście.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by