Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

wtorek, 11 czerwiec 2019 10:36

Sensoryczne poznawanie dzikich roślin

8 czerwca obchodziliśmy święto róż. W nawiązaniu do tego święta  w ostatnią sobotę, w siedzibie oddziału w Górze Św. Anny odbyły się kolejne warsztaty przyrodnicze. W tym roku związane z dziko rosnącymi roślinami jadalnymi. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z gatunkami występującymi w najbliższej okolicy. Tymi bardziej znanymi (bez czarny, róża pomarszczona) jak i tymi niepozornymi, uważanymi za zwykłe chwasty, a stanowiącymi nierzadko lecznicze zioła. Jak chociażby skrzyp polny, koniczyna łąkowa czy mniszek lekarski. Omówiono również techniki przyrządzania roślin w postaci ich suszenia, smażenia, kiszenia, przyrządzania napojów, wytwarzania soków, syropów, nalewek czy galaretek. Można było również organoleptycznie zapoznać się z przetworami, pochodzącymi z piwniczek prelegentek. Na koniec odbył się spacer, podczas którego na własne oczy można było zobaczyć i nauczyć się rozróżniać rośliny, które można wykorzystać we własnej kuchni i domowej apteczce oraz dowiedzieć się gdzie można zbierać i jak ważne jest pozostawienie części roślin. Tak aby gospodarka rabunkowa nie doprowadziła do tego, że w kolejnym roku, na trawnikach zostanie tylko perz – również jadalny.

W drugą sobotę czerwca odbędą się warsztaty z cyklu "Spacer ziołowy", skierowany do osób dorosłych, które dopiero zaczynają zabawę kulinarną z roślinami dziko rosnącymi, bądź  chcą się coś ciekawego dowiedzieć o właściwościach wybranych gatunków roślin. Poprzednio zajmowaliśmy się dziko rosnącymi roślinami leczniczymi. Teraz czas na rosnące na łąkach i w lasach rośliny jadalne. Warsztaty będą się składać z trzech części: pierwsza, teoretyczna mająca na celu omówienia zasad zbioru roślin rosnących na stanowiskach naturalnych, druga to omówienie sposobów przetwarzania pozyskanego surowca oraz przygotowanie i degustacja prostych potraw z "zielska", a trzecia to spacer edukacyjny połączony  z rozpoznawaniem pospolitych roślin jadalnych.

Serdecznie zapraszamy. Jak zwykle ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Przyjmujemy zgłoszenia mailowe na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście.

Udział w imprezie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku w celach informacyjno- promocyjnych związanych z realizacją Spaceru Ziołowego.

czwartek, 25 kwiecień 2019 11:35

DZIEŃ KWITNĄCEJ NIEZAPOMNINAJKI

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych realizacją projektów przyrodniczych na terenie Parku Krajobrazowego  "Góra Św. Anny" na spotkanie, które odbędzie się w drugą niedzielę maja w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszu Europejskich. Spotkanie z niezapominajką ma charakter symboliczny, bowiem ta skromna roślina w naszej kulturze wyraża pamięć i miłość. Niezapominajka w pewnym sensie symbolizuje również obecność naszego województwa w Unii Europejskiej. Dzięki niej  możemy odświeżyć pamięć i uświadomić sobie jakie zmiany zaszły w ciągu ostatnich 15 lat, tutaj na Górze Św. Anny. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Parku, gdzie zostanie przedstawiona prezentacja z realizacji kilku projektów mających na celu zachowanie i ochronę bioróżnorodności Garbu Chełma. Następnie udamy się na wycieczkę do jednego z najciekawszych  pod względem przyrodniczym miejsc - do geostanowiska nefelinitu.

Podczas wycieczki opowiemy Państwu:

- dlaczego to miejsce jest takie ważne?

- czy prawda jest, że znajdujemy się we wnętrzu wulkanu?

- dlaczego do ochrony siedlisk używamy owiec?

- jakie rzadkie rośliny można tu zobaczyć?

Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne. Prosimy o zgłoszenie mailowe Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat uczestnictwa w spotkaniu oraz pamiątkowy gadżet.

poniedziałek, 08 kwiecień 2019 08:42

Wykorzystaj swoje bioodpady

W ostatnią sobotę na terenie siedziby oddziału na Górze Świętej Anny odbyły się warsztaty z permakultury. Po prelekcji wprowadzającej w tajniki kompostowania i wtórnego wykorzystania bioodpadów pochodzących z przydomowej kuchni i ogródka, uczestnicy przystąpili do budowy dwóch podniesionych grządek.

Jednej, w postaci pryzmy składającej się z warstwowo układanej słomy i ziemi na rusztowaniu z gałęzi. Drugiej, podobnej w składzie, ale w postaci wierzbowego, wyplatanego kosza. Na koniec zaprezentowano sposób sadzenia pomidorów do góry korzeniami, co sprawdza się np. na balkonach lub tarasach, gdy chcemy wykorzystać dodatkową przestrzeń, której najczęściej mamy zbyt mało.

Uczestnicy otrzymali również nasiona tzw.: „fasoli z orzełkiem”, odmiany znajdującej się w spisie produktów regionalnych i tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Według przekazów ustnych fasola pochodzi z Kresów Wschodnich. W okresie zaborów traktowano ją tam jako symbol patriotyczny.

Będziemy monitorować i zamieszczać informacje o postępach w uprawie permakulturowej.

czwartek, 04 kwiecień 2019 06:50

Zaproszenie na Rodzinny Rajd Rowerowy

Jest nam niezmiernie miło zaprosić stałych bywalców Annogórskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego oraz wszystkich jeżdżących rekreacyjnie na rowerach na tegoroczną edycję Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Cieszymy się, że reaktywowany Annogórski Rodzinny Rajd Rowerowy, organizowany przez nas,  bardzo  się  Państwu spodobał. W tym roku  Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji, jako Organizator wiodący postanowił kontynuować organizację tej imprezy.  Uczestnikom Rajdu proponujemy  4 trasy o różnym stopniu trudności i kilometrażu. Każdy uczestnik ma możliwość  poznania  na wybranej trasie najciekawszych historycznie i krajobrazowo miejsc powiatu strzeleckiego oraz zdobycia wiedzy na temat walorów przyrodniczych naszego Parku. Organizatorzy przewidują wspólne biesiadowanie oraz występy artystyczne. Wszelkie informacje o Rajdzie znajdziecie Państwo na stronie www.lokir.lesnica.pl lub uzyskacie pod nr tel.77 461 53 91.

 

środa, 20 marzec 2019 13:14

Kontrolowana dżungla w ogrodzie

Zapraszamy na darmowe warsztaty z tworzenia permakultury czyli samoregulujących się systemów rolniczych na wzór ekosystemów naturalnych. Podczas zajęć dowiecie się:

Czym jest permakultura?

Dlaczego jej stosowanie przynosi lepsze plony?

Dlaczego jest tańsza w utrzymaniu niż „standardowo” prowadzony ogródek?

Dlaczego mniej się przy niej pracuje?

Jak zastosować permakulturę we własnym ogrodzie?

Podczas warsztatów zbudujemy wspólnie dwa rodzaje grządek wykorzystywanych w ogrodnictwie naturalnym oraz dowiecie się jak posadzić pomidory do góry korzeniami.

Dodatkowo, dla każdy z uczestników otrzyma nasiona fasoli niepodległości - odmiany białej, karłowej fasoli, która przez naturę została ozdobiona niezwykłym rytem przypominającym polskie godło.

Miejsce warsztatów: Siedziba Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny ul.Leśnicka 10

Termin warsztatów: 6 kwietnia 2019 (sobota) godzina: 10:00

Uczestnicy muszą się zaopatrzyć w odzież ochronną (rękawiczki) we własnym zakresie.

Zgłoszenia na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie 77 461 50 74. Uwaga! - ilość miejsc ograniczona.

środa, 06 marzec 2019 12:59

Zaproszenie na legalne wagary

 

 W tym roku zapraszamy wszystkich, którzy pragną wiosennego kontaktu z przyrodą do naszego Parku.

21 marca 2019 r. w tradycyjnym dniu wagarowicza, ale również w Światowym Dniu Lasu organizujemy w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" prelekcje na temat fenologicznych pór roku, ze szczególnym uwzględnieniem złożoności wiosny.

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny miło nam będzie gościć grupy szkolne pod opieką nauczyciela. Zapraszamy na prelekcje, które odbywać się będą co godzinę, począwszy od godziny 9-ej. Po odbyciu prelekcji zapraszamy do samodzielnego poszukiwania oznak wiosny na terenie naszego Parku.

Mamy również dla Was niespodziankę.

Jeśli podczas poszukiwania oznak wiosny zrobicie piękne zdjęcia przedstawiające zwiastun/y wiosny i prześlecie je do nas z opisem miejsca Waszej obserwacji to nabędziecie prawo do uczestnictwa w konkursie oraz  zdobycia parkowych gadżetów. Uczestnikami tego konkursu mogą być wyłącznie osoby, które odbyły prelekcje oraz wykonały zdjęcia 21 marca 2019 r. na terenie naszego Parku. Na autorów najciekawszych obserwacji fenologicznych czekają nagrody w postaci koszulek parkowych ( kolekcja limitowana). Termin nadsyłania zdjęć upływa 29 marca 2019r.

KTO MOŻE ZOSTAĆ UCZESTNIKIEM ZAJĘĆ?

Uczestnikiem może zostać każda grupa szkolna, która dokona uprzedniej rezerwacji.  mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź telefonicznie 77 461 50 74.

Czekamy zarówno na młodzież szkół podstawowych jak i średnich. Mile widziani są również studenci.

środa, 06 marzec 2019 08:14

Zapraszamy na Noc Sów 2019

Stowarzyszenie Ptaki Polskie oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zapraszają do udziału w Nocy Sów 2019. Wydarzenie to odbędzie się 23 marca w siedzibie Oddziału na Górze Św. Anny, ul. Leśnicka 10, w godzinach od 17.00 do 22.00.

Noc Sów ma na celu poznanie tych ciekawych ptaków. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z biologią, znaczeniem, pięknem oraz potrzebą ochrony sów występujących w Polsce.

Do udział w wydarzeniu zapraszamy nauczycieli, uczniów, leśników, przyrodników oraz wszystkie inne osoby zainteresowane poznaniem sów.

Szczegóły na plakacie.

Liczba miejsc ograniczona - Liczy się kolejność zgłoszeń !

 

Program wydarzenia:

17.00 Rozpoczęcie spotkania, przedstawienie idei Nocy Sów

17.10 Prezentacja multimedialne i konkursy

19.00 Pokaz filmu o sowach: „Sowy Polski”

20.00 Wycieczka terenowa – poszukiwanie i obserwacja sów

22.00 Wspólne ognisko

Więcej o tym ogólnopolskim wydarzeniu mogą Państwo przeczytać na stronie www.nocsow.pl

 

środa, 30 styczeń 2019 08:24

Zimowy Rajd Pieszy – Kalinowice 2019

29 stycznia 2019 roku,  w ramach ferii zimowych w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach odbył się po raz dwudziesty trzeci Zimowy Rajd Pieszy. W tym roku uczestniczyły w nim reprezentacje Publicznych Szkół Podstawowych z Suchej, Szymiszowa, Zespołu Placówek Oświatowych z Kadłuba i Kalinowic.

Na mecie rajdu, po przejściu dowolnej trasy grupy rajdowe rywalizowały ze sobą  w różnych konkurencjach. Trzeba było wykazać się: wiadomościami teoretycznymi oraz umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy,  celnością podczas strzelania oraz wiedzą o przyrodniczą. Grupy rywalizowały również w konkursie sprawnościowym i piosenki turystycznej. Podczas tegorocznego rajdu zabrakło tylko śniegu do przeprowadzenia konkursu lepienia bałwana. Osobne konkurencje rajdowe przeprowadzili przedstawiciele  Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny, strażacy z OSP w Kalinowicach oraz przedstawiciele Nadleśnictwa i Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich. Po zakończeniu rywalizacji grupy rajdowe rozgrzały się gorącą herbatą i zregenerowały siły pieczonymi kiełbaskami.

 I miejsce w tegorocznym rajdzie wywalczyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szymiszowie, II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadłubie , a III przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej.

Po podsumowaniu zmagań oraz rozdaniu nagród uczestnicy udali się w drogę powrotną. Organizatorzy zaprosili  wszystkich na następny dwudziesty czwarty rajd, który odbędzie się jak zawsze w pierwszy wtorek przyszłorocznych ferii zimowych.

 

 

wtorek, 22 styczeń 2019 09:46

Konkurs Geologiczny dla młodzieży szkolnej

Rusza XX Edycja Konkursu Geologicznego organizowanego przez Oddział Górnośląski Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, w ramach obchodów „Dni Ziemi”. W roku bieżącym rozgrywany jest pod hasłem – Potęga żywiołów Ziemi. Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie.

 

 

Konkurs podzielony jest na dwie części:

1. plastyczną (dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI)

2. teoretyczną (dla uczniów szkół podstawowych z klas VII-VIII, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych – liceum, technikum itd.).

Informacje o konkursie – kliknij aby zobaczyć

 

Do pobrania:

1. Regulamin - część plastyczna

2. Regulamin - część teoretyczna

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by