Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

czwartek, 02 kwiecień 2020 08:07

Zioła, ach te cudowne rośliny...

W naszej przestrzeni kulturowej uważa się, że zioła są wyłącznie roślinami leczniczymi. Warto zdać sobie jednak sprawę, że stanowią one podzbiór znacznie większej grupy. Ze względu na ich właściwości i zawartość substancji czynnych zioła odgrywały istotną rolę w całej historii ludzkości. Oprócz dominującej funkcji leczniczej używane były i są jako przyprawy w kuchni. Dawniej również wykorzystywano je do pozyskania naturalnych barwników służących do farbowania wełny, czy lnu. Z liści bzu czarnego przy użyciu siarczanu miedzi i octu otrzymywano kolor zółtozielony, z pokrzywy przy użyciu zaprawy ałunowej na wełnie otrzymywano kolor ciemnoszarozielony, natomiast na jedwabiu kolor śmietankowy. Odwar z kwiatów rumianku z dodatkiem ałunu i kwasu winowego dawał przepiękny kolor złocistożółty. Zioła wykorzystywano do odstraszania insektów i niepożądanych gości. W okresie letnim problemem była duża ilość much. Odstraszać je miały bukiety z bzu czarnego, lawendy, mięty, ruty i bylicy piołun. Do odstraszania komarów używano pelargonii, mięty pieprzowej, czy werbeny. W celu pozbycia się mrówek używano mięty polnej, wrotyczu lub ruty. Myszy natomiast nie zamieszkały w domu, w którym  rozsypano świeże ziele mięty i wrotyczu. W gospodarstwie domowym zioła wykorzystywano do dezynfekcji, mycia i utrzymania przyjemnego zapachu. Powszechnie używano skrzypu do czyszczenia garnków, natomiast do dezynfekcji podłogi używano ruty zwyczajnej i tymianku. Właściwości kosmetyczne ziół były znane od dawna i w zasadzie jeśli chodzi o tą funkcję to niewiele się zmieniło. Rośliny tj. pokrzywa, szałwia, rumianek, brzoza pomagały w pielęgnacji włosów. Do kąpieli odprężających nadal używa się szyszek chmielu, kwiatów lipy i rumianku. Naparu z krwawnika, nagietka, przywrotnika, czy żywokostu stosuje się w kąpielach wspomagających gojenie ran. Natomiast pobudzające działanie mają kąpiele z użyciem sosny, szałwii, tymianku, czy lawendy.

Obecnie obserwuje się powrót do starych receptur, pozbawionych szkodliwych związków chemicznych. Powrót do naturalnych metod pielęgnacji twarzy spowodował renesans ziół tzw. kosmetycznych. Przypomniano sobie o zastosowaniu ziół w kąpielach parowych twarzy np. o tym, że do cery tłustej używa się bodziszka cuchnącego, zmiażdżonych nasion łubinu, skrzypu polnego, a do cery dojrzałej kwiatu bzu czarnego, liści i kwiatów koniczyny łąkowej, kwiatów i liści wrotyczu.

Nauczono się również wspomagać rozwój zwierząt ziołami. Nasze prababcie podkarmiały drób krwawnikiem, żywokostem, perzem, aby kury, czy kaczki szybciej rosły i miały ładne pierze. Krowy dawały więcej mleka dzięki dodaniu do karmy takich ziół jak: rdest ptasi, bobrek trójlistkowy, krwawnik, kocanki. Krowy karmione słodkimi trawami, pokrzywą, koniczyną, owsem i słodkie trawy łąkowe dawały smaczniejsze mleko. Powszechnie wykorzystywano zioła do walki z chorobami roślin uprawnych oraz do odstraszania mszyc, śmietki cebulanki itp. W tym celu używano preparatów na bazie takich roślin jak skrzyp, pokrzywa, mniszek lekarski, czy czosnek.

Oprócz tych niewątpliwych zalet, zioła mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Takim pięknym ziołem kojarzącym się z miesiącem miłości, majem jest konwalia. Wszystkie jej część, nawet woda, w której stały bukieciki są trujące. Kilka jagód, pięknych, czerwonych może spowodować śmierć dziecka. Chyba najbardziej sławną trucizną jest cykuta, której źródłem jest szalej jadowity rosnący również w naszym kraju. Jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce jest piękna naparstnica purpurowa, rosnąca zarówno w lasach jak i w naszych ogródkach. Równie niebezpieczną rośliną rosnącą pospolicie w naszych średniowiecznych lasach był cis jagodowy. Dziś chroniony w rezerwatach, ale dość pospolity w ogródkach przydomowych. Oprócz czerwonej, mięsistej osłony nasion cisa wszystko w tej roślinie jest trujące. Mimo, że rośliny te mają właściwości trujące, to  stosowane w ściśle określonych dawkach ratują życie ludziom.

W powszechnym mniemaniu utrwaliło się przekonanie, że zioła zbiera się wiosną, najlepiej w miesiącach maj - czerwiec. Mówi się na przykład, że najlepsza pokrzywa to „majowa”, a przecież tak naprawdę pokrzywę, różne je organy można zbierać przez cały rok. Ziele pokrzywy można zbierać nawet kilka razy w roku pod warunkiem jej koszenia. Zbieracz ziół tylko w nieznacznym stopniu kieruje się kalendarzem gregoriańskim, dla niego ważniejsze są obserwacje przyrodnicze. Nie można przecież precyzyjnie wyznaczyć terminu pozyskania np. oskoły, czyli soku z brzozy, ponieważ jest on uzależniony od przebiegu warunków pogodowych. Zbiory ziół generalnie rozpoczynają się w miesiącu marcu i trwają do listopada. Jednak wegetacja konkretnej rośliny rozpoczyna się i kończy w zależności od warunków pogodowych w nieco różnym okresie w zależności od położenia geograficznego i wysokości nad poziomem morza. Co ciekawsze nawet lokalnie mogą być zauważalne różnice uwarunkowane właściwościami środowiska. Wytrawny zbieracz – hobbysta jeszcze przed rozpoczęciem zbioru powinien dokonać przeglądu posiadanych ziół, określić swoje potrzeby oraz dokonać przeglądu miejsc, z których będą pozyskiwane rośliny. Zasada jest prosta zbieramy rośliny, które rosną w najbliższej okolicy, poza miejscami skażonymi chemicznie. Kluczem do zbierania ziół, podobnie jak grzybów jest ich znajomość.

 

Surowcem zielarskim jest ta część rośliny, w której nagromadzenie ciał czynnych jest największe. Na zwartość substancji czynnych ma wpływ bardzo wiele czynników, ale najważniejszym jest właściwie przeprowadzony zbiór i jego suszenie. Zawartość substancji czynnych jest różna w różnych okresach, a także częściach rośliny.

Korę zbiera się wczesną wiosną ponieważ wtedy pod korą tworzy się miazga (warstwa corocznych młodych komórek podziałowych), która ułatwia oddzielenie kory. Najwcześniej zbiera się korę wierzby, bo we wczesnych miesiącach wiosny. Korę zdejmuje się z uprzednio ściętych gałęzi. Do celów leczniczych nadają się gałązki młode, najlepiej dwu-czteroletnie, gładkie i zdrowe. Z gałęzi odcina się boczne gałązki i w odległości ok. 20 cm nacina się korę wzdłuż gałązek aż do drewna. Następnie przecina się korę wzdłuż, podważa nożem i zdejmuje. Tym sposobem uzyskany surowiec ma kształt rurek lub rynienek. Struganie kory jest nie zalecane, choć szybsze, ale otrzymany surowiec zawiera drewno.

Korzenie i kłącza zbiera się generalnie w okresie spoczynku rośliny. Najlepszym okresem jest późna jesień lub wczesna wiosna, kiedy jest największe nagromadzenie surowca. Od tej reguły są wyjątki np.: korzeń mydlnicy lekarskiej pozyskuje się późną wiosną, korzeń kozłka lekarskiego pozyskuje się przed lub po przekwitnięciu. Korzenie wykopuje się ręcznie przy pomocy odpowiedniego dostosowanego do głębokości korzeni. Następnie korzenie otrząsa się i szybko wypłukuje wodą. Oczyszczone korzenie z drobnych korzonków przenosi się do suszenia w suszarce bądź w piekarniku.

Kwiaty zbiera się na początku kwitnienia lub w pełni kwitnienia, nigdy nie należy zrywać kwiatów przekwitłych. Do kwiatów, które pozyskuje się na początku kwitnienia należą: kwiat podbiału, mniszka, kocanki, ponieważ zebrane w późniejszym okresie się rozsypują. Zbiór należy przeprowadzić najlepiej po deszczu, ale już wyschnięte, w godzinach przedpołudniowych. Należy je zbierać delikatnie, ponieważ zgniecione ciemnieją. Oprócz kwiatów pojedynczych zbiera się również kwiatostany, czasem części kwiatu tj. korona, słupki czy pręciki. Jako kwiat jasnoty zbiera się korony kwiatowe a u chabra bławatka zewnętrzne niebieskie kwiaty koszyczka. Zwykle kwiaty uszczykuje się bez szypułek. Kwiatostany niektórych roślin tj. bez czarny, krwawnik pospolity zbiera się całe w stosownym czasie. Dopiero po osuszeniu ociera się kwiat z szypułek baldachu.

Liście najczęściej zbiera się tuż przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia. Nie dotyczy to jednak roślin, które najpierw wytwarzają kwiaty, później liście np. podbiał pospolity. Liście podobnie jak kwiaty nie mogą być zgniecione i dlatego zbiera się je ręcznie. Czasem obrywa się też ogonki. Drobne liście np. borówki brusznicy suszy się z całymi pędami. Dopiero po wyschnięciu osmykuje się drobne listki. Surowiec po przyniesieniu powinien być uważnie przesegregowany w celu odrzucenia chorych egzemplarzy.

Ziele zbiera się w początku kwitnienia. Wyjątkiem są krwawniki zbierane w pełni kwitnienia, czy tasznik i fiołek trójbarwny, którego można zbierać nawet gdy pojawią się pierwsze owoce. Ziele ścina się bez dolnej części, która jest z reguły zdrewniała, z bezwartościowymi listkami.

Owoce i nasiona nadają się do zbioru gdy są dojrzałe. Jednak nie zawsze mamy taką idealną sytuację, że wszystkie owoce są dojrzałe np. bez czarny. Wtedy zbieramy owoce, gdy większość jest dojrzała.

Pora dnia i pogoda mają duże znaczenie jeśli chodzi o jakość surowca. Części nadziemne zawsze zbiera się w dni bez deszczu. Idealnie jest jeśli dzień wcześniej padał deszcz i rośliny zdążyły już obeschnąć. Jeśli będziemy pozyskiwać kwiaty (surowiec olejkowy) to właściwy jest zbiór w godzinach południowych.

Proces suszenia ma na celu odpowiednie utrwalenie substancji czynnych. Generalnie świeża roślina zawiera 70-89% wody. Suszenie ma doprowadzić do obniżenia jej zawartości do ok. 10%. Nieodpowiednie suszenie może doprowadzić do zniszczenia substancji czynnych, wtedy zioła są bezwartościowe. Należy pamiętać o tym, aby nie suszyć roślin w słońcu lecz w pomieszczeniu zacienionym, przewiewnym. O powodzeniu suszenia decyduje zwłaszcza dostęp powietrza, ale też zabezpieczenie przed kurzem. Jeśli nie można uzyskać pożądanej temperatury, bo to głównie zależy od przebiegu pogody, to należy zwiększyć przepływ powietrza np.: przez rozłożenie cieńszej warstwy na sitach, otwarcie okien itp. Obecnie coraz bardziej popularne są elektryczne suszarki do ziół. Można je wykorzystać w dalszym etapie suszenia w celu osiągnięcia takiego stopnia wysuszenia, w którym surowiec można rozkruszyć w rękach.

Ususzony materiał najlepiej przechowywać w płóciennych lub papierowych torebkach. Każdy rodzaj surowca wymaga innej temperatury suszenia. Owoce najczęściej suszy się w temperaturze ok 80-90°C, a następnie dosusza w temperaturze 40°C. Kwiaty i liście wymagają temperatury ok. 35°C natomiast korzenie i kłącza mogą być suszone w temperaturze ok 50ºC. Nigdy nie suszymy wymieszanych ziół. Należy pamiętać, aby czas suszenia był jak najkrótszy. Materiał właściwie przygotowany swobodnie kruszy się w rękach. Tak wysuszony surowiec zielarski przechowujemy najlepiej w papierowych, bądź materiałowych torebkach, bądź w szklanych pojemnikach.

Beata Wielgosik

 

       Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

 

 

środa, 11 marzec 2020 09:35

Annogórska moc ziół

Stowarzyszenie Kraina św. Anny

wraz z partnerami
czeskim: MAS Opavsko z.s.

polskimi: Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny  i Gminą Leśnica,

rozpoczyna realizację projektu
„Annogórska moc ziół”

 

 

Celem projektu jest:

zainicjowanie integracji mieszkańców terenów przygranicznych, współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi, z jednoczesnym ukazaniem  i promocją walorów przyrodniczych i krajobrazowych pogranicza.

Chcemy pokazać zarówno mieszkańcom, turystom jak i lokalnym samorządom, że pomimo tego, iż mieszkamy w innych krajach, to posiadamy wspólne dobro, jakimi są zioła, którym możemy się wspólnie cieszyć i promować.  

Przez cały okres trwania projektu prowadzona będzie dwujęzyczna kampania edukacyjna, która ma na celu promocję ziół i roślin naturalnie występujących na naszych obszarach, a także metod ich zbioru, ochrony oraz domowych sposobów ich wykorzystania. W ramach akcji zostanie wydanych 8 artykułów – zioło na każdy miesiąc, na bazie których powstanie publikacja. W kwietniu ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny, mający na celu ukazanie piękna obszaru przygranicznego. Czerwiec natomiast będzie miesiącem, w czasie którym odbędzie się dwudniowa wizyta studyjna partnera czeskiego w Górze Świętej Anny. Wówczas uczestnicy wezmą udział w cyklu spotkań tematycznych i warsztatów: mydlarskich, herbacianych, kosmetycznych, ziołowych, dendrologicznych i pszczelarskich. Cały projekt będzie szeroko promowany w internecie oraz poprzez dystrybucję materiałów wydanych w ramach projektu tj. herbatki, kosmetyki, kartki pocztowe, publikacja.

To tylko zarys tego co nas czeka w trakcie realizacji projektu.
Serdecznie zachęcamy do czynnego udziału

       Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

 

Całkowity budżet zatwierdzonych wydatków kwalifikowalnych mikroprojektu to 23 414,12 EUR,
w tym dofinansowanie z EFRR 19 902,00 EUR, dofinansowanie z Budżetu Państwa wyniesie 1 170,71 EUR,
a pozostała kwota stanowi wkład własny Stowarzyszenia Kraina św. Anny.

Więcej informacji na stronie: annaland.pl

wtorek, 10 marzec 2020 07:55

Geologiczny konkurs plastyczny

Rusza XXI edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego "Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro". W tym roku odbywa się pod hasłem:
(R)EWOLUCJE ZIEMI.

Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach tematycznych: plastycznym i wiedzy geologicznej

W konkursie plastycznym mogą wziąć udział uczniowie klas IV, V i VI szkół podstawowych.

Natomiast w konkursie wiedzy ogólnej mogą wziąć udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Więcej szczegółów w poniższych komunikatach.

Zapraszamy.

Komunikat PLASTYCZNY

Komunikat OGÓLNY

czwartek, 27 luty 2020 11:24

Zimowy rajd pieszy za nami

11 lutego 2020r.  w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach odbył się XXIV Zimowy Rajd Pieszy w którym uczestniczyło sześć okolicznych szkół.

W tym roku uczestniczyły w nim reprezentacje Zespołu Placówek Oświatowych w Dziewkowicach, Rozmierce, Kadłubie , Suchej, Kalinowic oraz przedstawiciele przy PSP nr 2 w Strzelcach Opolskich.

Dla zawodników organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy o regionie strzeleckim, zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej, sprawdzenie wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, konkurs piosenki i konkurs sprawnościowy. Osobne konkurencje rajdowe przeprowadzili przedstawiciele: Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny", Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich oraz strażacy z OSP w Kalinowicach. Pracownicy Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych sprawdzili uczniów w zakresie wiedzy o wybranych drzewach rosnących na terenie parku krajobrazowego.

 

Najlepsze wyniki uzyskały:

I miejsce zajęła drużyna ZPO Kalinowice,

II miejsce zajęli uczniowie ZPO Kadłub ,

III miejsce otrzymali przedstawiciele ZPO Rozmierka

środa, 05 luty 2020 07:59

Odwołujemy spacer

Z uwagi na złe warunki atmosferyczne oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników, zgodnie z pkt 6 ust 4 regulaminu spaceru edukacyjnego "Las nocą - nie taki straszny" jesteśmy zmuszeni odwołać nocny spacer edukacyjny, który miał się odbyć w najbliższy piątek, 7 lutego.

czwartek, 30 styczeń 2020 13:48

Zmarł prof. dr hab. Joachim Szulc

Ze smutkiem informujemy,  że w dniu 29.01.2019 r. nagle zmarł prof. dr hab. Joachim Szulc  wspaniały człowiek, wybitny geolog, badacz skał węglanowych, jeden z twórców Geoparku Krajowego, współautor opracowania „Geopark Góra świętej Anny - udokumentowanie i propozycja jego ochrony”, organizator  wielu konferencji, sympozjów geologicznych,  niezawodny opiekun Koła Geologów UJ na imprezach „ Spotkanie na Wulkanie” na Górze Św. Anny.

Urodził się w Żędowicach k. Zawadzkiego i chociaż jego losy połączyły go z Krakowem , to nigdy nie zapomniał o swoich śląskich korzeniach.  Prof. dr hab. Joachim Szulc był pracownikiem Instytutu Nauk Geologicznych UJ (dyrektor Instytutu w latach 2008-2016), członek Senatu UJ, Rady Naukowej ING PAN (2011–2014), przewodniczący Rady Naukowej PIG-PIB, Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, redaktor Geological Quarterly, członek International Association of Sedimentologists.  Aktywny członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego i przewodniczący Rady Redakcyjnej Annales Societatis Geologorum Poloniae. Jeden z inicjatorów i przewodniczący Rady Naukowej I Polskiego Kongresu Geologicznego. W latach 2011 i 2018 został wyróżniony Nagrodami Ministra Środowiska.

środa, 22 styczeń 2020 10:06

Las nocą - nie taki straszny

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na nocny spacer edukacyjny zorganizowany przez Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”.

Spacer odbędzie się na trasie Pomnik Czynu Powstańczego – czarny szlak – Żyrowa (spotkanie przy ognisku) – czerwony szlak – Lesisko- czerwony szlak - Góra Św. Anny.

Podczas spaceru uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję usłyszeć nocnych mieszkańców lasu, zmierzyć się z 10 kilometrową trasą, samodzielnie upiec przyniesiony posiłek (zapewniamy patyki), spotkać duchy właścicieli majątku.

 

Zbiórka pod Pomnikiem Czynu Powstańczego o godzinie 18:00. Powrót w to samo miejsce w okolicy godziny 22:00. Trasa biegnie leśnymi drogami. Z uwagi na niskie temperatury zaleca się dostosowany do pogody ubiór.

Planowany przebieg spaceru:

18.00 – Zbiórka uczestników przy Pomniku Czynu Powstańczego;

- przywitanie, omówienie przebiegu trasy, przypomnienie regulaminu wycieczki oraz zasad zachowania w lesie;

- krótkie omówienie gatunków zwierząt prowadzących nocny tryb życia oraz zasad monitoringu sów leśnych

Ok.18.20 – wyjście na spacer czarnym szlakiem w kierunku Żyrowej

Ok. 19.30 – 20.00 – ognisko z pieczeniem kiełbasek

Ok. 19.50 – przybliżenie postaci  Ferdynanda Szalonego

Ok. 20.00 – kontynuacja spaceru szlakiem czerwonym w kierunku Lesiska i Góry Św. Anny

Ok. 21.30 - 22.00 zakończenie wydarzenia.

 

 

Do pobrania:

Regulamin

Mapa z trasą

Plakat

 

wtorek, 03 grudzień 2019 08:18

Inspirująca przyroda

Za nami bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne. Po raz drugi odbyły się one w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” ściągając uczestników zainteresowanych własnoręcznym tworzeniem ozdób świątecznych.

Wychodząc naprzeciw modnemu ostatnio stylowi życia pod hasłem „zero waste”, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska, w warsztatach wykorzystano dary lasu.

Kora, liście i owoce drzew i krzewów posłużyły do wykonania choinek, kalendarzy adwentowych oraz świątecznych lampionów. Odmienna faktura, kształt, kolor i bogactwo form wpłynęły na różnorodność wykonanych prac. Jak się okazuje przy odpowiednim nastawieniu mogły się zmienić w rzemieślnicze arcydzieła.

Celem spotkania, poza zwróceniem uwagi na walory dekoracyjne roślin występujących w naszych lasach, było wyjaśnienie legalnego sposobu ich pozyskiwania ze szczególnie uwrażliwieniem na zakaz pozyskiwania materiałów z terenów chronionych.

środa, 20 listopad 2019 08:23

Mieszkańcy nocnego nieba

W ostatni weekend w Górze Św. Anny odbyła się XXVIII Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna.

Konferencję zorganizowało wspólnie Fundacja Silesia, Instytut Biologii Uniwersytetu Opolskiego, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. W obradach wzięło udział ponad 120 uczestników z całej Polski.

Zaprezentowano 24 referaty podczas pięciu sesji. W czasie wykładów można było usłyszeć między innymi o tegorocznej ogólnopolskiej histerii związanej ze wścieklizną u nietoperzy, która zakończyła się - jak oceniają naukowcy - zabiciem przez ludzi kilku tysięcy tych ssaków. Uczestnicy zapoznali się z wynikami badań genetycznych bakterii występujących u nietoperzy. Światowych trendów związanych z badaniami długowieczności nietoperzy, ich współpracy z mikroorganizmami i możliwościami wykorzystania tej wiedzy w tzw. zdrowym starzeniu się ludzi.

Przedstawiono wyniki prowadzonych badań między innymi nad zmianami liczebności nietoperzy w dotychczas obserwowanych siedliskach związanych ze zmianami klimatycznymi. Utrwalanymi mitami związanymi ze starymi badaniami literaturowymi oraz ich analizą i weryfikacją. Powiązaniem nietoperzy z dobową aktywnością owadów. Ale również wpływem coraz częstszego problemu zanieczyszczenia światłem na zachowaniami drapieżników, dla których nietoperze są pokarmem,

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z radiotelemetrycznymi badaniami nad „śpiewem godowym” nietoperzy i ich zmiennością. Nie obyło się również bez dyskusji o zagrożeniach jakie czyhają na te chronione ssaki podczas remontów prowadzonych w budynkach, ze strony pociągów oraz jak się okazuje… pułapek klejowych na owady.

Jak zwykle, odbyły się konkursy rozpoznawania nietoperzy oraz konkurs na najlepszy poster. Można było wziąć udział w warsztatach detektorowe firmy Wildlife Acoustics, która przekazała jeden z detektorów na poczet szczęśliwca, który go wylosował. Natomiast spragnieni zagranicznych wojaży mogli uczestniczyć w pokazie zdjęć z kolumbijskiej dżungli i tajlandzkich jaskiń.

Czas konferencji był też miejscem spotkań członków Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

Zdecydowana większość uczestników konferencji była po raz pierwszy na Górze św. Anny i z myślą o nich została zorganizowana piesza wycieczka po największych atrakcjach Pomnika Historii i Geoparku Krajowego.

Słowa uznania należą się Państwu Jabłońskim, za sprawą których konferencja odbyła się w naszym Parku. Przez trzy dni Góra św . Anny była najważniejszym chiropterologicznym ośrodkiem w Polsce.

Sponsorami wydarzenia byli: nadleśnictwa: Strzelce Opolskie, Kędzierzyn, Katowice, firmy: Chespa sp. z o.o., Ecotone Goc, Iliszko, Meisner sp.j. , Transannaberg Wiesiollek JM sp.j., oraz Powiat Strzelecki.

 

 

Boże Narodzenie to jedne z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt. Wszyscy przygotowujemy się na radosne spotkanie z najbliższymi, przyozdabiamy domy i stwarzamy świąteczny nastrój. Niestety święta szybko mijają, a nasze ozdoby zazwyczaj trafiają do koszy na śmieci. W przypadku ozdób wykonanych z tworzyw sztucznych przyczyniamy się do generowania bardzo długo rozkładających się śmieci.

Ozdoby świąteczne dostępne w marketach handlowych można z powodzeniem zastąpić własnoręcznie wykonanymi dekoracjami z materiału roślinnego. Są równie piękne a przy tym pięknie pachną. Kilka świeżych gałązek jodły, świerka czy sosny sprawia, że dom pachnie świętami. Dodatkowo samodzielne wykonanie ozdób świątecznych daje radość i satysfakcję z tworzenie rzeczy pięknych oraz mile spędzony czas.

Na warsztaty zapraszamy w piątkowe popołudnie: 29 listopada do siedziby Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem oraz załącznikiem „Przygotuj się do zajęć” – co znacznie usprawni pracę.

 

 

 

 

 

Do pobrania:

Regulamin i klauzula informacyjna

Przygotuj się do warsztatów

Plakat

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by