Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

Finał wojewódzki XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" już za nami. 22 marca 2019 r. o godzinie 10.00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego spotkały się ze sobą drużyny ze szkół reprezentujących trzy opolskie parki krajobrazowe. Zwycięzcą została drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Opolu. Drużyna ta będzie reprezentowała województwo opolskie podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się na początku czerwca w województwie mazowieckim.
Konkurs organizowany jest co roku w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. W tym roku konkurs skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum i sprawdza wiedzę na temat parków krajobrazowych Polski (finał wojewódzki ogranicza tę wiedzę do parków leżących na terenie danego województwa), wiedzę ekologiczną i przyrodniczą oraz umiejętność rozpoznawania wybranych gatunków roślin i zwierząt.

wtorek, 19 marzec 2019 12:33

Warsztaty "Pomagamy zwierzętom"

W dniu 16 marca 2019 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy odbyły się warsztaty pt.: „Pomagamy zwierzętom”. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzieli się jakie zwierzęta żyją w otoczeniu człowieka i w jaki sposób można im pomóc. Jednym ze sposobów jest tworzenie dla nich schronień np.: budek lęgowych. Uczestnicy podczas zajęć poznali zasady prawidłowej konstrukcji budek i ich wieszania. Dowiedzieli się jak wyglądają budki dla różnych gatunków ptaków oraz mogli zajrzeć do ich wnętrza. Zwieńczeniem zajęć było własnoręczne wykonanie budki lęgowej przez najmłodszych przy wsparciu rodziców. Przygotowane budki uczestnicy zabrali ze sobą do domów, aby korzystając ze zdobytej wiedzy powiesić je w sposób jak najbardziej odpowiadający naszym skrzydlatym sąsiadom. Życzymy wszystkim udanych zasiedleń!
Dziękujemy wszystkim biorącym udział w zajęciach  i zapraszamy na kolejne wydarzenia edukacyjne organizowane przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

czwartek, 07 marzec 2019 08:35

Noc Sów w ZOPK

Stowarzyszenie Ptaki Polskie oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zapraszają na Noc Sów - ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.
To jedyna taka noc w Polsce!
Marcowe i kwietniowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.
To bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

23 marca 2019 przyjrzyjmy się sowom z bliska.

Wydarzenie to odbędzie się w dwóch opolskich parkach krajobrazowych:
- w Stobrawskim Parku Krajobrazowych więcej o tym wydarzeniu na stronie SPK


oraz
- w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" więcej o tym wydarzeniu na stronie GSA

Dowiedz się dlaczego były ptakami Ateny i symbolem mądrości. Odkryj tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru...

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie www.ptakipolskie.pl

wtorek, 05 marzec 2019 13:05

Warsztaty "Pomagamy zwierzętom"

Serdecznie zapraszamy na warsztaty pt.: "Pomagamy zwierzętom", które odbędą się 16 marca 2019 r. o godz. 10:00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Więcej informacji na plakacie.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

środa, 20 luty 2019 13:07

Stobrawskie ferie z przyrodą

W dniach 6 i 8 lutego 2019 r. w Stobrawskim Parku Krajobrazowym odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach ferii zimowych pn: „Stobrawskie ferie z przyrodą”. Podczas zajęć w siedzibie Parku uczestnicy poszerzali swoją wiedzę z zakresu rozpoznawania głosów i  sylwetek ptaków, tropów zwierząt oraz gatunków drzew. W ramach warsztatów plastycznych uczestnicy wykonali model płomykówki 3D oraz lisa metodą origami. Podczas wycieczki do pobliskiego lasu mieliśmy okazję wykorzystać zabrane ze sobą lornetki do obserwacji ornitologicznych. Widzieliśmy modraszki, bogatki, kowaliki, dzięcioła dużego oraz sójkę, a także szybującego nad lasem bielika. Na śniegu z łatwością znaleźliśmy tropy pozostawione przez sarny oraz dziki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

środa, 30 styczeń 2019 09:03

Ferie w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia edukacyjne organizowane przez Stobrawski Park Krajobrazowy w ramach ferii zimowych. Zajęcia odbędą się w siedzibie Parku w Ładzy, przy ul. Reymonta 3, w dniach 6 oraz 8 lutego 2019 r. w godz. 10:00-13:00. W programie przewidujemy projekcję filmu oraz warsztaty przyrodnicze. Więcej informacji na plakacie.

środa, 02 styczeń 2019 11:22

PPKP XVIII edycja - etap gminno-parkowy

W dniu 14 grudnia 2018 r. w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych odbył się II etap konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Celem konkursu jest m.in. zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami w ekosystemach. W tym etapie rywalizowały ze sobą drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i gimnazja z terenu gmin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”, Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę przyrodniczo - geograficzną oraz z wiadomości dotyczące parków krajobrazowych położonych na terenie województwa opolskiego. Trzy najlepsze drużyny z etapu parkowego będą reprezentowały poszczególne Oddziały ZOPK podczas finału wojewódzkiego XVIII edycji konkursu PPKP, który odbędzie się 22 marca 2019 r. w Opolu.

poniedziałek, 17 grudzień 2018 11:08

Twórcze wieczory w atmosferze świąt

Za nami bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne. Przez dwa dni, zarówno w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny” jak i Stobrawskim Parku Krajobrazowym, uczestnicy własnoręcznie tworzyli ozdoby świąteczne.

W zajęciach wykorzystano korę świerka, sosny, brzozy dęba i buka oraz ich owoce. Odmienna faktura, kształt, kolor i bogactwo form wpłynęły na różnorodność  wykonanych prac. Jak się okazuje przy odpowiednim nastawieniu mogły się zmienić w rzemieślnicze arcydzieła. Uczestnicy zapoznali się również z techniką zaplatania wianków.

Celem spotkania, poza zwróceniem uwagi na walory dekoracyjne roślin występujących w naszych lasach, było wyjaśnienie legalnego sposobu ich pozyskiwania ze szczególnie uwrażliwieniem na zakaz pozyskiwania materiałów z terenów chronionych.

Zachęcamy do wnikliwego obserwowania zmieniającej się przyrody i poszukiwania twórczych inspiracji w naturze oraz w naszej galerii.

Dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne.

Strona 1 z 4

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by