Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

Witaj! Jesteś uczniem, któremu właśnie rozpoczęły się ferie zimowe? Jesteś rodzicem, który szuka ciekawych zajęć dla swoich dzieci i siebie? Jesteś już nie dzieckiem, ale jeszcze nie dorosłym i też chcesz "coś ciekawego porobić"? A może po prostu "jesteś" i jesteś zainteresowany przyrodą i naszymi parkami krajobrazowymi? Przygotowaliśmy coś właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w II edycji pewnej przygody..., wymaga ona jednak wysiłku z Waszej strony, ale zapewniamy, że będzie ciekawie.

"Ferie z Parkami" to akcja edukacyjna z upominkami i nagrodami. Toczy się ona w trzech parkach krajobrazowych Opolszczyzny równocześnie, chociaż zupełnie oddzielnie w każdym z nich: w PK "Góra Św. Anny", w PK "Góry Opawskie" i w Stobrawskim PK.

Przygoda składa się z dwóch części: filmowej, stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy wyjść z domu nie mogą i głównej części terenowej (najciekawszej :). Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich, ale pamiętaj: im więcej wykonasz zadań tym większą masz szansę na lepszą nagrodę, oby tylko nie okazała się ona jedyną motywacją...

piątek, 14 styczeń 2022 08:15

Rok 2022 - Rokiem Botaniki

Jesteśmy całkowicie zależni od roślin!

Przede wszystkim dzięki procesowi fotosyntezy zachodzącej w zielonych liściach roślin z udziałem światła słonecznego powstaje tlen - niezbędny do życia wszystkich mieszkańców powierzchni ziemi.

Warto przez chwilę zastanowić się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają rośliny.

Budzimy się rano w domu, do którego wybudowania potrzebne było drewno (chociażby więźba). Dom wyposażony jest w meble wykonane z drewna. Zakładamy koszulkę i dżinsy uszyte z bawełnianej tkaniny. Zaparzamy kawę lub herbatę, zjadamy kanapkę lub owsiankę i wyjeżdżamy do pracy. Jedziemy samochodem, którego opony wykonano min. z kauczuku naturalnego pozyskiwanego z figowców lub kauczukowców. Samochód napędzany jest paliwem powstałym w wyniku biochemicznych oraz termicznych przeobrażeń materii organicznej, m.in. szczątków roślinnych. Na ból głowy zażywamy aspirynę czyli kwas acetylosalicylowy – wyizolowany z kory wierzby. Co ciekawe, środek ten stosowano już ok. 1500 lat przed naszą erą. Przez setki lat dla zbicia gorączki wykorzystywano korę wierzby.  W XIX wieku wyizolowano substancję czynną - kwas salicylowy i rozpoczęto produkcję specyfiku pod nazwą aspiryna.

W ubiegłym tygodniu odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Ze względu na duże zainteresowanie zajęcia odbyły się w dwóch terminach. W tym roku uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonali wianek z igliwia, a następnie przyozdobili je naturalnymi materiałami dekoracyjnymi.  Do tego celu wykorzystali wysuszone szyszki, gałęzie, owoce, nasiona, kwiatostany roślin i ozdoby z gliny.

Co roku zachęcamy do samodzielnego wykonania świątecznych stroików i ozdób z materiałów naturalnych. Uczestnicy warsztatów uczą się podstawowych technik tworzenia dekoracji florystycznych a przy okazji poznają rodzimą florę, bowiem materiałem do tworzenia dekoracji są fragmenty drzew i krzewów rosnących w naszym otoczeniu - gałęzie, owoce, kora. Uczymy jak pozyskiwać taki materiał bez szkody dla środowiska, nie łamiąc przepisów prawnych wynikających z ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach.

Celem warsztatów jest również zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska plastikowymi śmieciami. Większość ozdób dostępnych w marketach handlowych wykonana jest z tworzyw sztucznych. Znaczna ich część po świętach trafia do kosza na śmieci. Decydując się na dekoracje wykonane z materiału roślinnego przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Podstawowym materiałem do wykonania dekoracji świątecznych jest igliwie – gałązki świerka, sosny, jodły, które cenimy za wspaniały zapach.

Wianek można wykorzystać na wiele sposobów. Przyozdobiony wianek można zawiesić na drzwi albo wykorzystać jako ozdoba świątecznego stołu. Wianek z igliwia ma swoje znaczenie. Kształt wieńca, czyli krąg symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca. Zielone gałązki świerka, jodły, sosny stanowią symbol nieśmiertelności. Wianek zawieszony na drzwi ma oznaczać zaproszenie do środka. Zielony wianek stanowi też podstawę tradycyjnego wianka adwentowego. Zwyczaj ich robienia pochodzi z XIX wieku i przywędrowała do nas z Niemiec. Ciekawostką jest, że w tradycyjnie wykonanym wieńcu adwentowym podstawę kształtu stanowiły związane w koło pędy buczyny, na których opierano gałęzie drzew iglastych lub liściastych.

Warsztatom towarzyszyła szczególna atmosfera, radosny nastrój  i rozmowy o przygotowaniach do świąt. Wykonane prace uczestnicy zabrali do swoich domów.

Zdjęcia dostępne po kliknięciu CZYTAJ DALEJ...

Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w wojewódzkim konkursie Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe. Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas VII i VIII. W konkursie mogą wziąć udział szkoły z gmin, położonych na terenie jednego z trzech parków krajobrazowych Opolszczyzny:

  • dla Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” będą to gminy: Leśnica, Zdzieszowice, Strzelce Opolskie, Ujazd, Gogolin i Izbicko
  • dla PK „Góry Opawskie”: Prudnik, Lubrza i Głuchołazy
  • dla Stobrawskiego PK: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Kluczbork, Lasowice Wielkie, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Murów, Pokój, Popielów, Świerczów i Wołczyn

Cele konkursu są następujące:

poniedziałek, 29 listopad 2021 07:42

"Szyszkowe bukiety" - relacja z warsztatów

W zeszły piątek 26 listopada odbyły się w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" warsztaty florystyczne "Szyszkowe bukiety".

Na uczestników czekały stoły suto zastawione przeróżnymi darami natury, w których prym wiodły szyszki różnych gatunków drzew iglastych takich jak: sosna, daglezja, świerk, modrzew czy sosna wejmutka - to właśnie z nich wykonywane były kwiaty do naszych kompozycji. Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłą kreatywnością tworząc przepiękne "obrazy". Zadziwiające jest to jak różnie każdy z uczestników warsztatów interpretuje ten sam temat, wykorzystując inne kolory, faktury czy po prostu inny sposób kompozycji. Dzięki takiej twórczej kreatywności mogły powstać niezwykłe obrazy rozświetlające barwami długie jesienne wieczory.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - kliknij poniższe CZYTAJ DALEJ.

Dnia 24 listopada 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" o nazwie "Czarnocińskie buczyny". Nazwa wzięła się od porastających okoliczny teren lasów bukowch, bardzo cennych przyrodniczo siedlisk, oraz od nazwy miejscowości, wokół której ścieżka zatacza pętlę.

Otwarcia ścieżki dokonała Marszałek Województwa Opolskiego - Zuzanna Donath-Kasiura, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - Alicja Majewska, Z-ca Burmistrza Leśnicy - Andrzej Iwanowski , Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Ireneusz Hebda, leśniczy leśnictwa Klucz Janina Radecka-Giemza, sołtys Czarnocina - Izabela Lizoń oraz Beata Wielgosik - kierownik Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Po oficjalnym "przecięciu wstęgi" czyli przepiłowaniu symbolicznej, choć solidnej gałęzi bukowej, wszyscy zostali zaproszenie do przejścia 2-kilometrowym fragmentem ścieżki z Czarnocina do parkingu leśnego w Olszowej. Po drodze pracownicy Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny": Beata Wielgosik, Tomasz Biwo i Elżbieta Kuźnicka oraz leśniczy leśnictwa Klucz - Janina Radecka-Giemza, zatrzymując się przy tablicach edukacyjnych, opowiedzieli o historii kapliczki "Boże Oko", mniej znanych mieszkańcach i na co dzień niedostrzegalnych, a bardzo ważnych elementach przyrodniczych lasów, o samym buku jako gatunku - głównym bohaterze tematu przewodniego oraz o pracy przy bukowych odnowieniach naturalnych i "sztucznych". Część terenowa zakończyła się na parkingu leśnym w Olszowej.

W drugiej części spotkania, odbywającego się w Gospodzie "Pod Złotym Rogiem" Olszowej, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu „Magia kuchennych Ogrodów”. Pani Marszałek Zuzanna Donath - Kasiura i Członek Zarządu Antoni Konopka wręczyli dyplomy i nagrody, m.in. Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz Pani Marii Grzegorzek z Jarnołtówka (III miejsce) za film „Ogród Opawski”.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że konkurs „Magia kuchennych ogrodów” dobiegł końca i został rozstrzygnięty. Najważniejszymi celami konkursu było pokazanie piękna istniejących ogrodów kuchennych (użytkowych) i zachęcenie do zakładania ogrodów kuchennych, które pełnią ważną rolę w przyrodzie.

Nadesłane prace musiały być związane z ogrodami z terenu województwa opolskiego i dotyczyć ogrodów użytkowych: warzywnych, ziołowo-kwiatowych jak i owocowych. Zgłoszenie konkursowe musiało zawierać następujące elementy: opis ogrodu (położenie administracyjne, powierzchnia, data założenia , informacja o rodzajach uprawianych ogrodach kuchennych (np. warzywnik, sad lub jagodnik, rabata ziołowa, sad itp.), listę uprawianych roślin, oraz opis rozwiązań sprzyjających zachowaniu bogactwa gatunkowego roślin i zwierząt (dobór roślin przyjaznych owadom, metody uprawy, kompostowanie, urządzenia przyjazne zwierzętom np.: poidełka, budki dla zwierząt itp.).

Obowiązkowym elementem zgłoszonych prac konkursowych były wizualizacje ogrodów. Zgodnie z regulaminem konkursu dopuszczono następujące formy ukazania ogrodu: dokumentacja fotograficzna obejmującą aktualne zdjęcia wraz z ich opisem, prezentacja multimedialna, film wraz z tekstem mówionym lub napisami.

Komisja oceniająca nadesłane prace postanowiła nie przyznać I miejsca, natomiast II miejsce przyznano Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz III miejsce przyznano Pani Mari Grzegorzek z Jarnołtówka za film „Ogród Opawski”.

Ponadto przyznano 3 wyróżnienia: Pani Jolancie Niewdana z Sarny Małe (prezentacja), Mateuszowi Puchała z Łowszowa (albumik fotograficzny) i Pani Justynie Barszczewskiej- Burak (prezentacja)

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym. O miejscu i czasie wręczenia nagród laureaci i wyróżnieni zostaną poinformowani osobiście.

 

Strona 1 z 9

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by