Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

 

Wschodnia część Parku zwana przed wojną „Górnośląską Szwajcarią” to bez wątpienia atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo teren.

Nazwa  miejscowości  Czarnocin wywodzi się ze staropolskiego określenia oznaczającego żyzną i bardzo urodzajną ziemię – „czarnoziem”. Wieś jest malowniczo położona, wśród wiekowych buczyn i malowniczych lessowych wąwozów. Po raz pierwszy wieś Czarnocin została wzmiankowana w 1485 r. jako „Czarnozeme”. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Scharnosin i utraciła swoje pierwotne znaczenie. W średniowieczu wioska należała do rodu leśnickich Strzelów, a następnie weszła w skład strzeleckich dóbr zamkowych. Spis z 1720 r. wykazał w tej miejscowości 97 mieszkańców. W 1783 r. Czarnocin należał do hrabiego Colonny. Położony we wsi folwark nosił nazwę Annahof. W tym czasie wioska miała już własną szkołę. W danych statystycznych Śląska z 1845 r. Czarnocin wymieniano jako „Czarnosin”. Wieś liczyła w tym czasie 382 mieszkańców. W Czarnocinie były wtedy 4 młyny i gorzelnia. Według statystyki z 1861 r. rzemiosłem trudniło się 11 osób. Znajdowała się tu również karczma. W 1910 r. Czarnocin liczył 374 mieszkańców. W 1921 r. przez pola należące do wsi przebiegała linia frontu ostatniej fazy III powstania śląskiego. W 1939 wieś liczyła 272 mieszkańców, ale w 2020 – już tylko 134. Zmniejszanie się liczby mieszkańców powodowane było emigracją oraz starzeniem się społeczeństwa.

UDZIAŁ W SPACERZE JEST  BEZPŁATNY

Regulamin spaceru.
Plakat - do pobrania.

 

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku 7-12 lat na przygodę wakacyjną w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Już po raz drugi w dniach od 11 do 15 lipca oraz od 8 do 12 sierpnia organizujemy przyrodnicze zajęcia wakacyjne w naszym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy.  W ciągu pięciu dni będzie można dowiedzieć się wiele o zwierzętach występujących na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, wykonać ich podobizny podczas zajęć plastycznych oraz  pobawić się podczas leśnych wędrówek.  

Zapisy na wakacje prosimy dokonywać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Osoby do kontaktu  Agata Frankiewicz, Żaneta Cieślak  tel. 77 469 35 50

 

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia dziecka na "Wakacje w Stobrawskim Parku Krajobrazowym":

Regulamin "Wakacji w Stobrawskim Parku Krajobrazowym"

Karta zgłoszenia uczestnika

 

W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.

Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:

Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor

2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke

3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski

Stobrawski Park Krajobrazowy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak

5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"

7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik

8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec

9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak

piątek, 08 kwiecień 2022 06:57

Warsztaty pokrzywowe

 

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną powszechnie znaną. Rośnie w lasach, ogrodach, w zaroślach - wszędzie tam, gdzie znajdzie żyzną, wilgotną glebę, bogatą w azot i próchnicę.

To pospolity chwast o niezwykłych właściwościach m.in. zdrowotnych i odżywczych. W jej liściach znajdziemy wyjątkowo dużą zawartość chlorofilu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, potasu, witaminy C, K oraz A. Warto uwzględnić ją w  wiosennym menu.

Zapraszamy serdecznie na pokrzywowe warsztaty!

Aby powiększyć plakat kliknij w niego 2 razy. Przed wysłaniem zgłoszenia koniecznie zapoznajcie się z regulaminem - TUTAJ.

 

poniedziałek, 28 marzec 2022 07:24

Zakończenie akcji "Ferie z parkami"

Tegoroczna akcja "Ferie z Parkami" cieszyła się dużym powodzeniem. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych wiele rodzin i osób indywidualnych wybrało się podczas ferii zimowych na nasze ścieżki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie przy rozwiązywaniu przygotowanych przez nas zadań oraz determinację podczas trudnych wędrówek terenowych. 

Dla wszystkich osób biorących udział w naszej akcji przygotowaliśmy nagrody, ale chcielibyśmy wyróżnić osoby i rodziny, które najbardziej zaangażowały się w rozwiązywanie naszych zadań.

Zapraszamy rodziny z dziećmi (najlepiej powyżej 9 roku życia) na prelekcję połączoną z warsztatami robienia domków dla owadów dnia 8 kwietnia (piątek) na godz. 16:00 do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny".

Spotkanie dotyczyć będzie dzikich owadów zapylających - ich roli w przyrodzie. Dowiemy się między innymi: jakie gatunki roślin są zapylane przez owady, jak wygląda cykl rozwojowy pszczół samotnych, czy dzicy zapylacze mogą żądlić, gdzie zakładają swoje "domy", a wszystko na przykładach kilku wybranych gatunków. Po prelekcji przejdziemy do warsztatu, który będzie polegał na odpowiednim przygotowaniu materiałów służących do wypełnienia domku dla owadów (gliny, trzciny) i odpowiednim ich ułożeniu. Gotowe domki każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu.

Aby wziąć udział w warsztatach należy zgłosić chęć udziału wysyłając zgłoszenie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Ilość miejsc jest ograniczona - o przyjęciu decyduje więc kolejność zgłoszeń. Czas trwania warsztatów to ok. 2 godziny.

Przed zgłoszeniem prosimy zapoznać się z Regulaminem. Udział dzieci i młodzieży niepełnoletniej możliwy jest pod opieką osoby dorosłej oraz za pisemną zgodą rodzica (prawnego opiekuna).

Strona 1 z 10

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by