Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
środa, 16 listopad 2022 12:03

Warsztaty bożonarodzeniowe "idą święta"

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co nas niezwykle cieszy.
Lubicie je przede wszystkim za świąteczny nastrój. Mówicie, że to czas relaksu, twórczej pracy i napełniania serca świąteczną atmosferą.

Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do zapisów.

REGULAMIN
PLAKAT

Dawno już minęły czasy kiedy jesienią przygotowywano zapasy w takiej ilości aby przeżyć zimę. Nawet gdy spiżarnie pękały od zapasów to i na przednówku zaczynało brakować dostatecznej ilości żywności. Ten stan, normalny na przednówku, pogłębiały jeszcze katastrofalne susze, powodzie, grabieże, wojny, epidemie. Jednak dzięki wiedzy przekazanej przez przodków ludzie w okresach głodu potrafili wykorzystywać te części roślin rosnących w naturze, które były jadane bądź też pozwalały na „zapchanie” żołądka. W menu naszych przodków gościły suszone i mielone kłącza perzu oraz suszone lub zielone części roślin tj.: szczaw zwyczajny, szczawik zajęczy, komosa biała – lebioda, gwiazdnica pospolita , babka zwyczajna , pokrzywa zwyczajna  czy podagrycznik pospolity. Całość jadłospisu uzupełniano przez żołędzie, które po zmieleniu dodawano do mąki z której wypiekano podpłomyki. W czasie głodu w XII i XIII wieku w Czechach spożywano miękkie szyszki świerka, pędy i kwiaty sosny, mchy, liście lipowe, korę sosnową i lipową

Ten sposób jedzenia można określić mianem tzw., potraw głodowych. Nie tylko diametralnie zmieniał się skład pożywienia, ale ograniczano wtedy zjadane posiłki do jednego dziennie, zmniejszano ilość „substancji suchej” w posiłkach a zwiększano ilość wody. Polewki królowały w okresie głodu i to coraz bardziej „rzadkie” lub wodniste. Zmniejszano ilość mąki zbożowej podczas wypiekania podpłomyków i mieszano ją ze zmieloną korą brzozową i dębową.

REGULAMIN
PLAKAT

środa, 09 listopad 2022 08:29

"Mister buk" z cyklu Rok Botaniki

Któż z nas nie lubi jesiennych spacerów wśród kolorowych liści złocących się w słońcu. Las staje się wtedy magiczny. Szczególnie zjawiskowo prezentują się buczyny. Gdyby ogłosić konkurs na najpiękniejsze drzewo sezonu, zwycięzcą z pewnością stałby się buk. Mister buk mieni się całą paletą ognistych barw.

poniedziałek, 07 listopad 2022 08:41

Jak zwierzęta radzą sobie zimą?

Zapraszamy na kolejne spotkanie edukacyjne połączone z warsztatem do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" w dniu 19 listopada (sobota) 2022 r. na godzinę 9:00.

Prelekcję dotyczyć będzie sposobów jak zwierzęta przygotowują się do zimy i jak sobie w zimie radzą, natomiast podczas warsztatu każda rodzina zrobi własny domek dla ptaków, który będzie mogła zabrać ze sobą do domu. Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (7+) wraz z opiekunami (rodzicami), którzy będę pomagać w części warsztatowej.

Warsztaty są bezpłatne, jednakże obowiązuję wcześniejsze zgłoszenia, gdyż ilość miejsc jest ograniczona! Zgłoszenia prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w treści swoje imię i nazwisko oraz pozostałych zgłaszanych uczestników. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. Przyjęcie potwierdzimy w mailu zwrotnym do nadawcy.

Na warsztaty prosimy o zabranie wkrętarek.

Do pobrania:
REGULAMIN

 

 

W dniu 19 października 2022 r. w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” odbyła się II edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego dla uczniów klas IV-VI.  Do walki o zwycięstwo przystąpili reprezentanci szkół czyli „najlepsi z najlepszych” Były to trzy osobowe drużyny z 12 szkół podstawowych. W dolinie Bystrego Potoku uczestnicy zmierzyli się z zadaniami przyrodniczymi, w których musieli wykazać się m.in. wiedzą o Parku, znajomością gatunków drzew, zwierząt, grzybów oraz znajomością mapy i topografii terenu. Podczas prac jury, dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach sprawnościowych, którym towarzyszyły równie duże emocje, jak na turnieju przyrodniczym. Oczywiście nie zabrakło ciepłego posiłku i słodkiego poczęstunku.

W tym roku zwycięzcami konkursu została drużyna z PSPSE „Przyjazna Szkoła” w Gierałcicach w składzie: Hubert Wyka, Szymon Makowiecki i Yann Yourdain, przygotowywana do konkursu przez p. Krystynę Rybotycką. Pozostali uczestnicy spisali się również na medal i w uznaniu otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Prudnik oraz naszym kolegom i koleżankom z ZOPK, zaangażowanym w przygotowanie konkursu, którzy wsparli nas podczas jego organizacji. Mamy nadzieje, że spotkajmy się za rok!

 

Poniżej (kliknij: Czytaj dalej...) podajemy wyniki z II edycji Terenowego Turnieju Ekologicznego:

środa, 26 październik 2022 08:36

Terenowy Turniej Ekologiczny "Stobrawski Ekolog"

Za nami XII edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Wędrówka przez bory”. Tym razem Turniej odbył się przy siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Jak na XII edycję przystało w konkursie wzięło udział 12 szkół podstawowych z terenu Parku oraz jego najbliższych okolic. Każdą szkołę reprezentowały zespoły trzyosobowe. Przy pięknej pogodzie, drużyny wraz ze swoim opiekunem podążały trasą w pobliżu Ładzy, odnajdując zlokalizowane na niej stanowiska z zadaniami do wykonania. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt związanych z lasem. Wiedza którą sprawdzaliśmy często wykraczała ona poza podstawę programową klas V i VI, ale nie jest to niczym szczególnym dla młodych pasjonatów-przyrodników, biorących udział w konkursie.

piątek, 21 październik 2022 06:14

Eko - stroiki

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty florystyczne.

Tym razem wykonamy stroiki i wianki na groby bliskich nam osób. To, że wykonamy ozdoby samodzielnie stanowi o jeszcze większej ich wartości. 

Podczas warsztatów poznamy podstawowe zasady kompozycji, dzięki którym uda nam się stworzyć stroik czy też wianek. Wszystkie nasze prace będziemy wykonywać z materiałów naturalnych.

Mamy nadzieję, że odnajdziecie Państwo podczas naszych zajęć chwilkę wytchnienia i dużo radości z pracy twórczej.

W warsztatach mogą brać udział osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia.

Uwaga! Warsztaty są bezpłatne a ilość miejsc ograniczona.

Plakat do pobrania.

 

środa, 21 wrzesień 2022 13:20

Warsztaty "Grzyby znane i mniej znane"

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na zajęcia prelekcyjno - warsztatowe "Grzyby znane i mniej znane", zajęcia poprowadzi dr Maciej Kozak - botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. od godz. 8.30 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3. Wykład połączony będzie z wystawą grzybów oraz z wyjściem terenowym.
W celu udziału w imprezie należy zgłosić uczestnictwo w terminie do 30 września 2022 r. poprzez kartę zgłoszenia udziału. Kartę można przesłać w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a oryginał dostarczyć w dniu zajęć.

Strona 1 z 11

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by