Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
piątek, 27 listopad 2020 11:19

"NA PIEŃKU" cz.1 - Ozdoby z gliny

Zapraszam na pierwszą część bożonarodzeniowych warsztatów florystycznych, które odbędą się w Waszych domach :)

Do wykonania ozdób – zawieszek oraz skrzydeł dla anioła wykorzystamy glinę samoutwardzalną. Masa jest plastyczna, łatwo nadać jej kształt i nie wymaga zapiekania w piecu.

Do wykonania dekoracji potrzebujemy:

* glinę samoutwardzalną – najlepiej białą, można ją kupić w sklepach z artykułami szkolnymi,
* części roślin - małe gałązki świerka, sosny, jodły, żywotnika. Mogą być liście. Sprawdzą się też kłosy traw – można je jeszcze znaleźć na łąkach albo miedzach.
* szablon skrzydeł anioła – narysuj skrzydła anioła na tekturze i wytnij je. Jeśli uważasz, że narysowane przez Ciebie skrzydła nie będą odzwierciedlały właściwego kształtu, skorzystaj z szablonów dostępnych w Internecie. Skrzydła powinny mieć wielkość  połowy do 3/4 wielkości  pieńka, z którego powstanie anioł.
* wałek do ciasta, nożyk, foremki do ciasteczek lub wycięte z tektury szablony ozdób świątecznych – serca , gwiazdy, choinki, itp.

czwartek, 26 listopad 2020 12:03

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE "NA PIEŃKU"

Serdecznie zapraszam do udziału w bożonarodzeniowych warsztatach florystycznych w nieco innej formie niż zazwyczaj.

Ponieważ nie możemy się spotkać przygotowałam dla Was garść cennych informacji, opisów ze zdjęciami oraz krótkich filmików tak, abyście samodzielnie mogli wykonać  prace w domu.

Celem warsztatów jest zachęcenie Was do własnoręcznego wykonania dekoracji świątecznych z naturalnych materiałów. Ozdoby zakupione w marketach najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, a po świętach zazwyczaj lądują w koszu na śmieci.

Samodzielne wykonanie ozdób da ogromną satysfakcję i pozwoli mile spędzić czas z najbliższymi, bowiem dekoracje można tworzyć wspólnie z dziećmi. Będą one wyjątkowe i niepowtarzalne. Zaś zapach świeżych gałązek świerka czy sosny wprowadzi w domu świąteczną atmosferę.

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne odbędą się w trzech etapach. Na początek z gliny samoutwardzalnej wykonamy elementy, które wykorzystamy w późniejszych pracach. Musimy zrobić skrzydła dla anioła oraz ozdoby – zawieszki: gwiazdki, serduszka, choinki, renifery – wszystko zależy od Waszej pomysłowości.

Następnie wykonamy świąteczną kompozycję na pieńku. Wykorzystamy tu materiał roślinny taki jak gałęzie, szyszki, korę oraz wykonane wcześniej ozdoby z gliny.

Na koniec pokażę jeszcze jak zwykły pieniek zamienić w świątecznego anioła.

Elżbieta Witosza

Jesień w Górach Opawskich mieni się tęczą barw subtelnie zmieniającą się z dnia na dzień. Ruszając na piesze wędrówki po leśnych ścieżkach i zagłębiając się w malownicze miejsca górskich potoków, wypatrzeć możemy niejednego mieszkańca. Wystarczy zwolnić tempo marszu, przykucnąć przy szemrzącym potoku i wsłuchać się w jego melodyjne takty.

W pierwszej chwili mamy wrażenie jakby świat się zatrzymał. Tak tu spokojnie, cicho, jakbyśmy byli jedynymi istotami na Ziemi. Nic podobnego. Kiedy po chwili nasze zmysły obudzą się z krótkiej drzemki, nagle z ogromną siła docierają do nas wszelkie możliwe bodźce ze świata zewnętrznego. Prawdziwa symfonia barw, dźwięków, zapachów ... I oto wzrok przykuwa wylegująca się na płaskim potokowym otoczaku,  czarna jak węgiel,  z żółtymi plamami, salamandra plamista.

Jest naprawdę wyjątkowa. Jej majestatyczny wygląd wprawia w osłupienie. Zwierzę ani drgnie, dzięki czemu można się dokładnie przyjrzeć.

poniedziałek, 16 listopad 2020 12:28

Jesienne buczyny

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego największą powierzchnię zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, ale zobaczyć możemy tutaj również grądy, łęgi czy olsy. Jednym z bardziej charakterystycznych typów drzewostanów liściastych jest buczyna. Spotkać możemy ją m.in. w okolicy Lubszy, czy Ostrowa Narockiego. Buczyna to las wyjątkowy o każdej porze roku. Wiosną delikatna zieleń młodych liści współgra z jasnym odcieniem kory, następnie przechodzi w ciemną, soczystą barwę, aby jesienią zachwycić głębią odcieni brązu i pomarańczowego. Do tego sama forma drzew, które są proste, majestatyczne, czasem sięgające nawet 40 – 50 metrów wysokości, a jednocześnie pokryte jasną korą nadającej im lekkości. Buczyny to zwykle drzewostany jednogatunkowe ze względu na duże zacienie dna lasu, gdzie zwykle wyrastać mogą jedynie przystosowane do takich warunków młode buki. Z roślin runa najczęściej występują kwitnące wczesną wiosną, przed rozwojem liści, geofity, a czasem roślin runa brak zupełnie i mówimy wtedy o tzw. buczynach nagich. 

Zasady obowiązujące na terenie siedzib Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w celu ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem SARS-COV-2 

czwartek, 29 październik 2020 10:36

Emerytura najlepsza życia pora...

Życie jest zbyt krótkie, by budzić się z żalem.
Kochaj ludzi, którzy dobrze Cię traktują
i współczuj tym, którzy nie potrafią.

Anna Przybylska

Emerytura najlepsza życia pora…

…szkoda tylko, że ostatnia. Jestem szczęśliwy, że doczekałem tej chwili, co wcale nie było takie oczywiste… Przez 44 lata pracy zawodowej, w tym 30 lat w służbie Opolskich Parków Krajobrazowych, dostałem więcej niż mogłem sobie wymarzyć, dając z siebie tyle, ile tylko potrafiłem. Z całego serca dziękuję tym, z którymi pracowałem i którzy nigdy nie zawiedli. Panu Bogusławowi Gębali, który przyjął mnie do zespołu, umożliwiając realizację moich zainteresowań oraz Beacie Wielgosik i Ryszardowi Mydło – długoletnim, prawdziwym przyjaciołom. W sposób szczególny dziękuję uczestnikom wycieczek i spotkań edukacyjnych za motywację, siłę i poczucie, że moja praca ma sens. Myślę, że wiek emerytalny został dany po to, aby móc zrealizować niespełnione plany z czego pragnę skorzystać.

Janusz Husak

środa, 21 październik 2020 12:45

Drzewo w krajobrazie

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu jest Drzewo w krajobrazie. Choć są z nami wszędzie – w miastach, parkach, na łąkach, polach, nad wodami i oczywiście w lasach, czasem chyba nawet ich nie zauważamy. A już na pewno nie często zastanawiamy się co obecności drzew zawdzięczamy.

Wśród wielu funkcji jakie pełnią zadrzewienia chyba najbardziej dostrzegalną jest funkcja estetyczna. Zieleń będąca ważnym elementem układów przestrzennych miast i wsi  stanowi o ich atrakcyjności. Ze względu na rozmiary, drzewa kształtują lokalny krajobraz i tworzą unikalny charakter danego miejsca.

środa, 21 październik 2020 11:58

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

 

I miejsce

Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"

 

II miejsce

Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"

 

III miejsce

Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"

 

Wyróżnienia dla sześciu osób:

Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"

 

Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"

 

Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"

 

Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"

 

Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"

 

Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"

 

Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)

Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.

 

Strona 1 z 6

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by