Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
poniedziałek, 01 luty 2021 10:11

Zakończenie akcji "Ferie z parkami"

Akcja „Ferie z parkami” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z satysfakcją odnotowaliśmy, że wzięło w niej udział ponad 50 osób. Głównym celem akcji było zaznajomienie mieszkańców woj. opolskiego z rozmaitością form życia występujących na terenie Opolszczyzny oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na łonie natury trzech opolskich parków krajobrazowych: PK „Góra Św. Anny”, PK „Góry Opawskie” i Stobrawskiego PK.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 13:06

W pigułce o Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie"

Chcąc w pełni skorzystać z uroków tego wyjątkowego miejsca, warto poznać kilka ciekawych informacji, zanim zaplanujemy piesze wędrówki po Górach Opawskich i okolicach Parku.

Poniżej, w telegraficznym skrócie, podane są najważniejsze informacje o Parku.

wtorek, 22 grudzień 2020 06:48

Odkrywaj z nami "Ferie z Parkami" !!!

Witaj! Jesteś uczniem zmęczonym już ciągłym siedzeniem na nauce zdalnej? Jesteś rodzicem, który szuka ciekawych zajęć dla swoich dzieci i siebie na ferie zimowe? Jesteś już nie dzieckiem, ale jeszcze nie dorosłym i też chcesz "coś porobić", a nie tylko siedzieć przed komputerem? A może po prostu "jesteś" i jesteś zainteresowany przyrodą i naszymi parkami krajobrazowymi? Przygotowaliśmy coś właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pewnej przygodzie..., która wymaga jednaki troszkę wysiłku z Waszej strony, ale zapewniamy, że będzie ciekawie.

"Ferie z Parkami" to akcja edukacyjna z upominkami i nagrodami, a dla najbardziej zaangażowanego Uczestnika znajdzie się także coś specjalnego wink Toczy się ona w trzech parkach krajobrazowych Opolszczyzny równocześnie, chociaż zupełnie oddzielnie w każdym z nich: w PK "Góra Św. Anny", w PK "Góry Opawskie" i w Stobrawskim PK.

Przygoda składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich, ale pamiętaj: im więcej wykonasz zadań tym lepszą dostaniesz nagrodę, oby tylko nie okazała się ona jedyną motywacją...

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o wybranym parku krajobrazowym (każdy film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
- namalowaniu rysunku (technika dowolna) do wybranej sceny z filmu i
- napisaniu krótkiego wiersza, rymowanki lub hasła związanego z obejrzanym filmem i promującego dany park krajobrazowy

Część terenowa:
- polega na wybraniu się w teren do danego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres.
Jeśli zdecydujesz się na e-mail, to rysunek z części filmowej należy sfotografować lub zeskanować i wysłać jako załącznik do wiadomości e-mail. 
Jeśli będziesz wysyłać Załącznik pocztą tradycyjną to włóż w kopertę również wykonany rysunek (nie musisz go wówczas skanować czy fotografować).

Jeśli nasza akcja edukacyjna Cię zainteresowała i chcesz wziąć w niej udział - wybierz "swój" park krajobrazowy i wejdź na jego zakładkę Aktualności - tam znajdziesz zadania do wykonania i pytania oraz wspomniany załącznik.
Albo kliknij na wybrany Park poniżej:

PK "Góra Św. Anny"          PK "Góry Opawskie"          Stobrawski PK

Przypominamy, że nie musisz ograniczać się do jednego parku, możesz "oblecieć" wszystkie trzy - jak zdążysz.... bo termin upływa z końcem ferii zimowych, czyli 17 stycznia 2021 r. (chociaż na odpowiedzi wysłane pocztą tradycyjną poczekamy nieco dłużej: do 22 stycznia).
Powodzenia i do dzieła!

REGULAMIN akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" - kliknij aby pobrać.


Projekt „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego”
  w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V,
Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

    

środa, 16 grudzień 2020 12:06

"na pieńku" cz.3 - aniołek

 

Jednym z atrybutów Świąt Bożego Narodzenia jest anioł. Można go wykonać w prosty sposób.

Przygotujcie:

- pieniek,

- skrzydła – te wykonane wcześniej z gliny (część 1 warsztatów). Można też wyciąć skrzydła z tektury;

- kulę – bombkę lub kulę wiklinową w białym, srebrnym lub złotym kolorze,

oraz sznurek, drut ozdobny, pistolet do kleju na gorąco, nożyczki, papier ścierny.

Może się przydać serce z gliny lub metalowa podstawka pod  świecę i świeczka podgrzewacz, farby.

środa, 09 grudzień 2020 13:25

"na pieńku" cz.2 - świąteczna kompozycja

Do wykonania naszych dekoracji będziemy potrzebowali kilku zielonych gałązek świerka, sosny, jodły lub żywotnika. Możecie kupić je w kwiaciarni. Przed wyjściem na zakupy zerknijcie jednak do ogrodu, może któreś drzewo lub krzew wymaga przycięcia.
Zbierzcie kilka szyszek, kawałki kory, łupiny buka, żołędzie i wysuszcie je.

poniedziałek, 07 grudzień 2020 12:35

XX edycja konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Serdecznie zapraszamy do udziału w XX edycji ogólnopolskiego  konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Jest on skierowany do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych znajdujących się na terenie gmin wchodzących w skład parków krajobrazowych Opolszczyzny.   Jego celem jest m. in. pogłębianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, geografii,  ochrony przyrody i ochrony środowiska.
Szkoły chętne do przystąpienia do konkursu prosimy o kontakt z oddziałem Parku Krajobrazowego na terenie, którego znajduje się szkoła. Regulamin konkursu do pobrania poniżej.

Regulamin XX edycji konkursu do pobrania.

piątek, 27 listopad 2020 11:19

"NA PIEŃKU" cz.1 - Ozdoby z gliny

Zapraszam na pierwszą część bożonarodzeniowych warsztatów florystycznych, które odbędą się w Waszych domach :)

Do wykonania ozdób – zawieszek oraz skrzydeł dla anioła wykorzystamy glinę samoutwardzalną. Masa jest plastyczna, łatwo nadać jej kształt i nie wymaga zapiekania w piecu.

Do wykonania dekoracji potrzebujemy:

* glinę samoutwardzalną – najlepiej białą, można ją kupić w sklepach z artykułami szkolnymi,
* części roślin - małe gałązki świerka, sosny, jodły, żywotnika. Mogą być liście. Sprawdzą się też kłosy traw – można je jeszcze znaleźć na łąkach albo miedzach.
* szablon skrzydeł anioła – narysuj skrzydła anioła na tekturze i wytnij je. Jeśli uważasz, że narysowane przez Ciebie skrzydła nie będą odzwierciedlały właściwego kształtu, skorzystaj z szablonów dostępnych w Internecie. Skrzydła powinny mieć wielkość  połowy do 3/4 wielkości  pieńka, z którego powstanie anioł.
* wałek do ciasta, nożyk, foremki do ciasteczek lub wycięte z tektury szablony ozdób świątecznych – serca , gwiazdy, choinki, itp.

czwartek, 26 listopad 2020 12:03

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE "NA PIEŃKU"

Serdecznie zapraszam do udziału w bożonarodzeniowych warsztatach florystycznych w nieco innej formie niż zazwyczaj.

Ponieważ nie możemy się spotkać przygotowałam dla Was garść cennych informacji, opisów ze zdjęciami oraz krótkich filmików tak, abyście samodzielnie mogli wykonać  prace w domu.

Celem warsztatów jest zachęcenie Was do własnoręcznego wykonania dekoracji świątecznych z naturalnych materiałów. Ozdoby zakupione w marketach najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, a po świętach zazwyczaj lądują w koszu na śmieci.

Samodzielne wykonanie ozdób da ogromną satysfakcję i pozwoli mile spędzić czas z najbliższymi, bowiem dekoracje można tworzyć wspólnie z dziećmi. Będą one wyjątkowe i niepowtarzalne. Zaś zapach świeżych gałązek świerka czy sosny wprowadzi w domu świąteczną atmosferę.

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne odbędą się w trzech etapach. Na początek z gliny samoutwardzalnej wykonamy elementy, które wykorzystamy w późniejszych pracach. Musimy zrobić skrzydła dla anioła oraz ozdoby – zawieszki: gwiazdki, serduszka, choinki, renifery – wszystko zależy od Waszej pomysłowości.

Następnie wykonamy świąteczną kompozycję na pieńku. Wykorzystamy tu materiał roślinny taki jak gałęzie, szyszki, korę oraz wykonane wcześniej ozdoby z gliny.

Na koniec pokażę jeszcze jak zwykły pieniek zamienić w świątecznego anioła.

Elżbieta Witosza

Strona 1 z 7

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by