Projekt

Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w woj. opolskim

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu we współpracy z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych, organizuje spacer krajobrazowy dla mieszkańców Opolszczyzny zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o krajobrazie, zasadach i sposobach jego ochrony. Spacer zaplanowano na 20 października 2017 r w miejscowości Góra Św. Anny. Początek spotkania: godz. 11 00 w siedzibie oddziału Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w miejscowości Góra Św. Anny, ul. Leśnicka10, 47-150 Leśnica. Zgłoszenia udziału w spacerze przyjmowane będą na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 października 2017 r. (skan formularza zgłoszeniowego). Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszenia. Formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie RDOŚ. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 77 45 26 248.

Program wydarzenia:
11:00 - Zbiórka i powitanie uczestników
11:10 – 12:00 - ,,Opolskie krajobrazy” – dr Krzysztof Badora, Katedra Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytet Opolski
12:00 – 13:30 - spacer krajobrazowy po Górze Św. Anny: Pomnik Czynu Powstańczego – Amfiteatr - ścieżka dydaktyczna w Geostanowisku nefelinitów- Kalwaria annogórska
ok.14:30 – podsumowanie i zakończenie

 

piątek, 25 sierpień 2017 12:07

VI Bieg o Puchar Borsuka

W sobotę 09.09.2017r. na terenie Zagwiździa odbędzie się VI Wojewódzki Bieg o Puchar Borsuka. Zapisy możliwe drogą elektroniczną do dnia 07.09.2017 r. Dodatkowe zgłoszenia w biurze zawodów dnia 09.09.2017 r., w godz. od 900 do 1000, wszelkie informacje pod nr tel.: 77 4214034 (wew. 105; 106) lub tel. kom. 501256378.  Więcej informacji na stronie www.murow.pl. Zapraszamy również w niedzielę, 10.09.2017 r. do Zagwiździa na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) pt. “Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Tegoroczne obchody EDD rozpoczynamy koncertem Dariusza Kownackiego  pt. ”Odwieczne pieśni”. Koncert inspirowany jest najstarszymi spisanymi pieśniami śląskimi ze zbioru Juliusza Rogera „Pieśni ludu polskiego” w Dolnym Śląsku z 1863 r. Koncert to autorskie aranżacje pana Dariusza na akordeon hybrydowy, z wykorzystaniem komputerowego przetwarzania dźwięku. Realizacja koncertu odbędzie się w technice live loopingu. W warstwie wizualnej wspaniałe obrazy śląskiej przyrody. Gorąco zapraszamy.

27 czerwca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego w Opolu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 -2020.

Z powodu rozpoczętego remontu budynku zlokalizowanego w Ładzy przy ul. Reymonta 3, siedziba Stobrawskiego Parku Krajobrazowego zostaje tymczasowo przeniesiona do budynku zlokalizowanego w Kobylnie, ul. Wiejska 16, 46-024 Kobylno, gmina Łubniany. Dotychczasowy numer telefonu pozostaje bez zmian (77 469 35 50). W czasie trwania remontu nie będzie możliwości odbierania fax'u w związku z tym korespondencję graficzną prosimy przesyłać na nasz adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Planowany termin zakończenia prac budowlanych to 30 września 2017 r.

Przepraszamy za utrudnienia związane z remontem budynku.

piątek, 05 maj 2017 09:35

Mini Olimpiada 2017

27  kwietnia br. odbył się równocześnie w trzech naszych parkach krajobrazowych -  Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny", Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" i Stobrawskim Parku Krajobrazowym finał wojewódzkiego konkursu: Mini Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej "Przyjaciel Przyrody". Była to już ósma edycja tego konkursu.

Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Las i jego mieszkańcy". W etapie szkolnym, konkursu wzięło udział, aż 581 uczniów klas III i IV z 46 szkół podstawowych województwa opolskiego.

W finale wzięło udział 125 uczniów.

czwartek, 02 marzec 2017 10:55

Noc Sów w opolskich parkach krajobrazowych

Stowarzyszenie Ptaki Polskie oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zapraszają na Noc Sów - ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. 
To jedyna taka noc w Polsce!
Marcowe i kwietniowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. 
To bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

1 kwietnia 2017 przyjrzyjmy się sowom z bliska.

Wydarzenie to odbędzie się w dwóch opolskich parkach krajobrazowych:
- w Stobrawskim Parku Krajobrazowych więcej o tym wydarzeniu na stronie http://zopk.pl/pl/stobrawski-pk/aktualnosci/
oraz
- w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" więcej o tym wydarzeniu na stronie http://zopk.pl/pl/pk-gora-sw-anny/aktualnosci/

Dowiedz się dlaczego były ptakami Ateny i symbolem mądrości. Odkryj tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru...

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie www.ptakipolskie.pl

czwartek, 02 marzec 2017 10:47

Okres lęgowy ptaków

Przypominamy, że 1 marca rozpoczął się OKRES LĘGOWY PTAKÓW.

Zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz miejsca będące ich ostoją lub są obszarem żerowania, nie mogą być niszczone.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, określa, iż w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.:
- niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
- niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
- umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

W związku z tym aby wyciąć drzewo w okresie lęgowym, które jest ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków (również na terenie prywatnym) należy uzyskać zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych stanowi wykroczenie (art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody) i podlega karze aresztu lub grzywny.

Pełną treść rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt mogą Państwo pobrać ze strony http://www.dziennikustaw.gov.pl

środa, 01 marzec 2017 10:00

Mini Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej

Uprzejmie informujemy, że w bieżącym roku szkolnym 2016/2017 organizowana jest VIII edycja wojewódzkiego konkursu „Mini Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej – Przyjaciel Przyrody 2017”  dla uczniów szkół klas III i IV szkół podstawowych. Tegorocznym tematem olimpiady jest „Las i jego mieszkańcy”. Celem konkursu jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska.

Uczestnicy finału olimpiady rozwiązywać będą zadania w formie krzyżówek, rebusów, zadań tekstowych itp.

Strona 1 z 3

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by